Sağlık turizmine yönelmiş hastane işletmelerinde örgütsel çevikliğin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü yaratmasında dijital olgunluğun rolü
The role of digital maturity in creating sustainable competitive advantage through organizational agility in health enterprises focused on health tourism
  1. Tez No: 991640
  2. Yazar: GÖZDEM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ ELBER BÖRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, uluslararası sağlık turizmi yetki belgesine sahip Türk hastanelerinde örgütsel çevikliğin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü (SRÜ) yaratma sürecinde dijital olgunluğun üstlendiği stratejik rolü derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışma kapsamında elde edilen bulgular; Kaynak Temelli Görüş, Dinamik Yetenekler, Kurumsal Kuram ve Durumsallık Teorisi perspektiflerinden sentezlenerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın ulaştığı temel kuramsal sonuç; örgütsel çevikliğin rekabet avantajı üreten ana motor olduğu, dijital olgunluğun ise bu motorun verimliliğini artıran ve teknolojik potansiyeli stratejik bir pazar gücüne dönüştüren kritik bir yakıt ve kaldıraç işlevi gördüğüdür. Saha verileri, hastane türlerine göre dijitalleşme ve çeviklik dinamiklerinin farklı yapısal bariyerlerle filtrelendiğini ortaya koymaktadır. Kamu hastanelerindeki bariyerler ve mevzuat kısıtları, dijital hızı sönümlerken; özel hastanelerde çevikliğin kişiye bağımlı kalması kurumsal sürdürülebilirliği risk altına sokmaktadır. Üniversite hastanelerinde ise yüksek akademik derinliğe rağmen parçalı bilişim altyapıları ve geleneksel yöntemlere bağlılık, dijital olgunluğun operasyonel hıza tahvil edilmesini engellemektedir. Ayrıca araştırma, teknik altyapı mevcudiyetine rağmen idari süreçlerin manuel kalmasını ifade eden“ayrışma”paradoksunu ve işletmelerin“veri zengini ancak bilgi fakiri”kalmasına yol açan içgörü kapasitesi eksikliğini en temel yapısal sorunlar olarak saptamıştır. Çalışma sonucunda; dijitalleşmenin salt bir donanım yatırımı olmaktan çıkarılıp, veriyi stratejik akla dönüştüren“akıllı sistemlere”ve ekosistem düzeyinde“ağ yetkinliğine”yatırım yapılması önerilmektedir. Bu bütünleşik vizyon, Sağlık Bakanlığı'nın“Türkiye Yüzyılı”vizyonu ile uyumlu olarak, Türk sağlık sisteminin küresel arenada sadece fiyatla değil, tescillenmiş güven ve dijitalleşmiş bir çeviklik yapısıyla fark yaratması için stratejik bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze in depth the strategic role of digital maturity in the process of generating sustainable competitive advantage (SCA) through organizational agility within Turkish hospitals accredited for international health tourism. Within the framework of a qualitative research methodology, the findings are synthesized and evaluated through the lenses of the Resource-Based View (RBV), Dynamic Capabilities, Institutional Theory and Contingency Theory. The primary theoretical conclusion of the research posits that organizational agility serves as the“main engine”generating competitive advantage, while digital maturity acts as the“critical fuel and leverage”that enhances the efficiency of this engine, transforming technological potential into a strategic market force. Field data demonstrates that the dynamics of digitalization and agility are filtered through distinct structural barriers depending on hospital types. While legislative constraints and institutional barriers in public hospitals attenuate digital speed, the dependency of agility on specific individuals in private hospitals jeopardizes institutional sustainability. In university hospitals, despite significant academic depth, fragmented informatics infrastructures and traditional methodological adherence hinder the translation of digital maturity into operational velocity. Furthermore, the study identifies the“decoupling”paradox—where administrative processes remain manual despite existing technical infrastructure—and the deficit in insight capacity, leading organizations to be“data-rich but information-poor,”as the most fundamental structural challenges. Consequently, the study recommends a transition from viewing digitalization solely as a hardware investment toward investing in“smart systems”that convert data into strategic intelligence and“network capabilities”at the ecosystem level. This integrated vision, aligned with the Ministry of Health's“Turkey Century”vision, provides a strategic roadmap for the Turkish healthcare system to distinguish itself in the global arena, moving beyond price competition toward a foundation of certified trust and a digitalized agility framework.