An analysis of the effect of top management team diversity on firm profitability
Üst yönetim ekibi çeşitliliğinin işletme firma karlılığına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 991644
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üst yönetim ekibi çeşitliliğinin işletme performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Üst yönetim ekibinde yer alan bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve kültürel geçmiş gibi farklılıklarının, örgütsel karar alma süreçlerini, stratejik yönelimleri ve genel işletme performansını nasıl şekillendirdiği araştırılmaktadır. Literatür taraması ve teorik çerçeve doğrultusunda, yönetim ekibi çeşitliliğinin yenilikçilik, risk yönetimi ve problem çözme gibi alanlarda olumlu etkiler yaratabileceği tartışılmaktadır. Ayrıca, üst yönetimde çeşitliliğin, daha homojen yapıya sahip ekiplerin aksine, işletmelerin finansal performansı, pazar payı ve sürdürülebilir büyüme hedefleri açısından olumlu sonuçlar doğurabileceği öngörülmektedir. Çalışma, çeşitliliğin işletme performansını artırmak amacıyla stratejik bir araç olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin öneriler sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, üst yönetim ekibi çeşitliliğinin işletmelerin daha etkili ve verimli faaliyet göstermeleri açısından önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of top management team diversity on business performance. How do differences in the top management team, such as gender, age, education level and cultural background, shape organizational decision-making processes, strategic orientations and overall business performance? In line with the literature review and theoretical framework, it is discussed how management team diversity can create positive effects in areas such as innovation, risk management and problem solving. In addition, it is predicted that diversity in top management can have positive results in terms of financial performance, market share and sustainable growth targets of companies, unlike teams with more homogeneous structures. The study makes recommendations on how diversity should be used as a strategic tool to improve business performance. The results reveal that top management team diversity is an important factor for businesses to operate more effectively and efficiently.