Yıldız yapı geometrisinin perdeli-çerçeveli betonarme yapısal sistemlerin deprem performanslarına katkılarının doğrusal olmayan zaman-tanım alanında analiz yöntemiyle incelenmesi
Investigation of star-shaped structural geometry on the earthquake performance for wall-frame reinforced concrete structural systems using nonlinear time-domain analysis method
- Tez No: 991653
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Bölüm 15“Deprem Etkisi Altında Mevcut Bina Sistemlerinin Değerlendirilmesi ve Güçlendirme Tasarımı için Özel Kurallar”kapsamında deprem performans analizleri yapılarak, yıldız ve dikdörtgen plan geometrisinin yapıların deprem davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda aynı kat alanına, aynı düşey taşıyıcı (kolon, perde) kesit alanı ve donatı oranına sahip eşdeğer iki yapı modeli, ETABS matris yapı analizi yazılımında modellenmiştir. ETABS matris yazılımında doğrusal olmayan zaman tanım alanında deprem performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapıların doğrusal olmayan davranışlarının modellenmesinde kirişlerde yığılı plastik, kolon ve perdelerde ise yayılı plastik mafsal tanımları kullanılmıştır. Yapısal analizlerde kullanılan deprem parametreleri, yakın zamanda yıkıcı depremlerle sarsılmış olan Hatay İlinin Antakya İlçesine göre seçilmiştir. Deprem parametrelerinin depremselliğin yüksek olduğu bu bölge için seçilmesi yapıların deprem davranışlarının daha iyi incelemesini amaçlamaktadır. Yıldız yapı geometrisinin deprem davranışına katkılarını daha iyi gözlemlemek için elverişsiz zemin koşulları (ZE sınıfı) seçilmiştir. Analizlerde kullanılacak deprem kayıtları Amerikan Kalifornia Üniversitesi (UC) Berkeley Peer veri tabanından alınmıştır. U.C. Berkeley Peer veri tabanında ZE zemin sınıfına göre DD1 (yinelenme periyodu 2475 yıl, 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan Kat deprem kayıtları 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) Bölüm 2 Madde 2.5.2“Deprem Kayıtlarının Basit Ölçeklendirme Yöntemi ile Ölçeklendirilmesi”ölçütleri kullanılarak Seismomatch yazılımında ölçeklenmiştir. Analiz sonuçlarının karşılaştırılması taban devrilme momenti, taban kesme kuvveti ve yanal ötelenme ölçütlerine göre yapılmıştır. Ayrıca yapıların taşıyıcı elemanlarının (kolon, perde ve kiriş) şekil değiştirme, hasar durumları ve dönme açıları da incelenmiştir. Analiz sonuçları yıldız planlı yapının taban kesme kuvvetleri ve devrilme momentlerinin dikdörtgen planlı yapının ilgili değerlerinden daha fazla olduğunu göstermiştir. Yıldız planlı yapının göçmeye maruz kalan eleman sayısının dikdörtgen kat planlı yapıdaki eleman sayısına göre fazla olduğu görülmüştür. Yıldız planlı yapının daha kötü bir deprem performansı göstermesinin nedeninin kat planında kolonların simetrik olmayan bir şekilde dağılması ve burulma açılarındaki artışlar olduğu çıkarımı yapılmıştır. Buna rağmen, yıldız plan geometrisinin yapının tepe ötelenmelerini azalttığı, yani yapı yanal rijitliğini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seismic performance analyses were conducted within the scope of the Turkish Building Earthquake Code (2018) Chapter 15,“Special Rules for the Evaluation and Strengthening Design of Existing Building Systems Under Earthquake Effect,”and the effects of star and rectangular plan geometries on the seismic behavior of buildings were investigated. In this context, two equivalent building models with the same floor area, vertical structural (column, shear wall) cross-sectional area, and reinforcement ratio were modeled using the ETABS matrix structural analysis software. Nonlinear time-history seismic performance analyses were performed using the ETABS matrix software. In modeling the nonlinear behavior of structures, lumped plastic hinges were used for beams and distributed plastic hinges for columns and shear walls. The earthquake parameters used in the structural analyses were selected based on the Antakya District of Hatay Province, which was recently shaken by devastating earthquakes. The selection of earthquake parameters for this highly seismic region aims to better analyze the seismic behavior of the structures. Unfavorable soil conditions (Class ZE) were selected to better observe the contribution of the star structural geometry to the seismic behavior. The earthquake records used in the analyses were obtained from the University of California (UC) Berkeley Peer database. DD1 earthquake records (with a recurrence period of 2475 years and a 50-year probability of exceedance of 10%) from the U.C. The Berkeley Peer database and corresponding to ZE soil class were scaled using the Seismomatch software based on the criteria in Section 2.5.2“Scaling Earthquake Records with Simple Scaling Method”of the 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018). Analysis results were compared based on the base overturning moment, base shear force, and lateral drift criteria. Furthermore, the deformation, damage, and rotation angles of the structural members (columns, shear walls, and beams) were examined. The analysis results showed that the base shear forces and overturning moments of the star-planned structure were greater than the corresponding values of the rectangular structure. The number of elements expected to fail in the star-planned structure was shown to be greater than the number of related members in the rectangular structure. The poorer seismic performance of the star-planned structure was inferred to stem from the asymmetric distribution of columns in the floor plan and the increases in floor twisting angles. Nevertheless, it has been determined that the star-shaped plan geometry reduces the top displacements of the structure, thus increasing the lateral rigidity of the structure.