Ethnic humor as counternarrative in Turkish stand-up comedy
Türk stand-up komedisinde karşı anlatı olarak etnik mizah
- Tez No: 991659
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YANIKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Radio and Television, Communication Sciences, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye bağlamında stand-up komedide yer alan etnik şakaların siyasi bir karşı-anlatı olarak nasıl ve hangi koşullarda işlediğini araştırır. Çalışma, çağdaş Türkiye'de kimliğin nasıl inşa edildiğini ve dolaşıma girdiğini ortaya koyan söylemsel bir pratik olarak etnik mizaha yaklaşır. Analiz, komedyenlerin bu koşullar içinde kendilerini nasıl konumlandırdığını ve anlatısal tercihlerini etnisiteyi çevreleyen siyasi atmosferle nasıl ilişkilendirdiklerini inceler. Tezin kapsamı içinde temsil, anlatı, mizah ve sesin ortak kullanımı, etnik mizahın siyasi bir karşı söylem olarak yorumlanması için analitik zemini oluşturur. 2023 seçim zaman çizelgesi, etnik mizah, siyasi söylem ve dijital dolaşımın kesiştiği yoğun bir bağlam sunar. Araştırma, keşfedici bir tasarımı izler ve ardışık bir yaklaşım benimser. Bu nedenle araştırma soruları, siyasi karşı söylem, anlatı formu ve kültürel yorumlama etrafında yapılandırılmıştır. Bu doğrultuda, belirlenen zaman aralığındaki stand-up performanslarının temalarını belirlemek için MAXQDA ile bir tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Ardından, anlatı öğelerini tespit etmek amacıyla yapısal ve diyalojik/performans temelli bir anlatı analizi yürütülmüştür. Analizin son aşaması, komedyenlerle etnisite ve komediye dair perspektiflerini anlamaya yönelik yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri içermiştir. Tez, Türkiye'deki stand-up komedide etnik mizahın bir karşı-anlatı biçimi olarak nasıl işlediğini inceleyerek karşı söylem araştırmalarına katkıda bulunur. Çalışma ayrıca stereotiplerin eleştirel birer mizah malzemesine dönüştürülerek temsillerin yeniden oluşturulmasında kullanılan bir söylemsel strateji olarak ters etnik mizah kavramını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores whether and how ethnic jokes in stand-up comedy operate as political counternarratives in the Turkish context. It approaches ethnic humor as a discursive practice that reveals how identity is constructed and circulated in contemporary Türkiye. The analysis investigates how comedians position themselves within these conditions and how their narrative choices reflect the political atmosphere surrounding ethnicity. Within the scope of this dissertation, the combined use of representation, narratives, humor, and voice formed the analytical ground for interpreting ethnic humor as political counterspeech. The election timeline of 2023 general elections provides a concentrated setting in which ethnic humor, political discourse, and digital circulation converge. The research follows an exploratory research design with a sequential approach. The research questions were therefore structured around political counterspeech, narrative form, and cultural commentary. To that end, a thematic analysis with MAXQDA was conducted to determine the themes of stand-up performances in the designated timeline. Then, a structural and dialogic/performance narrative analysis was carried out to identify the narrative elements in them. The final step of the analysis included semi-structured in-depth interviews with comedians to gain insight into their perspectives on ethnicity and comedy. The dissertation contributes to research on counterspeech by examining how ethnic humor in Turkish stand-up comedy operates as a counternarrative form. It also introduces the concept of reverse ethnic humor as a discursive strategy used to reframe representations by turning stereotypes into comedic materials of critique.