Köprü projelerinin arazi, çevre ve toplum yönüyle sürdürülebilirliğinin incelenmesi
Examination of the sustainability of bridge projects in terms of land, environment and society
  1. Tez No: 991666
  2. Yazar: YUSUF ZİYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, köprü projelerinin hazırlık, planlama, inşa ve işletme aşamalarını arazi özellikleri, çevresel koşullar ve toplumsal etkiler bağlamında değerlendirerek sürdürülebilir uygulamalara yönelik stratejik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda önce, köprü projelerinin çevreye uyumlu, uzun vadeli ve sürdürülebilir nitelikte gerçekleştirilmesine katkı sağlayan kriterlerin ortaya konulması amaçlı kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Literatürden elde edilen sürdürülebilirlik kriterleri faktör analizi ile incelenerek en yüksek etkide bulunan kriterlerin bulunduğu faktörlerin belirlenmesi sağlanmıştır. Bu temel faktörler dikkate alınarak Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde yer alan üç köprü projesi (Bitlis Çayı Viyadüğü, Yusufeli Merkez Viyadüğü ve Eğiste Hadimi Viyadüğü) arazi, çevre ve toplum odaklı sürdürülebilirlik ölçütleri üzerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, köprü projelerinde sürdürülebilir yaklaşımların benimsenmesinin hem çevresel etkilerin azaltılmasında hem de toplumsal faydanın artırılmasında kritik rol oynadığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, altyapı projelerinin her aşamasında uygulanabilecek karar destek mekanizmalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a strategic approach to sustainable practices by evaluating the preparation, planning, construction, and operation phases of bridge projects within the context of land characteristics, environmental conditions, and societal impacts. Accordingly, a comprehensive literature review was conducted to identify the criteria that contribute to the environmentally compatible, long-term, and sustainable implementation of bridge projects. The sustainability criteria obtained from the literature were then examined using factor analysis to determine the factors containing the most influential criteria. Considering these key factors, three bridge projects located in different geographical regions of Türkiye (Bitlis Çayı Viaduct, Yusufeli Central Viaduct, and Eğiste Hadimi Viaduct) were comparatively evaluated based on land, environment, and society-oriented sustainability indicators using the Analytical Hierarchy Process (AHP). The findings reveal that adopting sustainable approaches in bridge projects plays a critical role in both reducing environmental impacts and enhancing societal benefits. In this respect, the study aims to contribute to the development of decision-support mechanisms applicable at all stages of infrastructure projects.