The ontology of folk songs
Folk şarkılarının ontolojisi
  1. Tez No: 991665
  2. Yazar: ZEYNEP İLKİM KARALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAMES KİNKAİD III
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Folk müzikte şarkılar, yazarları bilinmeden, notaları, kanonik bir kayıtları, hatta nihai bir versiyonları bile olmadan farklı kıtalarda yüzlerce yıl var olabilmektedir. Bu durum, bu şarkıların ne tür varlıklar olduğuna dair sorular açığa çıkarıyor. Bu tez, folk şarkılarının nasıl varlıklar olduklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Müzik ontolojisinde tartışılan iki temel konu, müzik eserlerinin temelde doğalarının ne olduğu (nasıl varlıklar oldukları, nasıl ayrıştırıldıklarını, performanslarıyla nasıl bir ilişkilerinin olduğu) ve farklı müzik geleneklerindeki eserlerin ontolojik durumlarının arasındaki farklılıklardır. Bu tezin ilk bölümünde folk şarkılarının özelliklerinden bahsediyorum. İkinci bölümde müzik ontolojisinde var olan metodolojik tartışmaları tanıtıyorum, ve bir eserin kimlik koşullarının belirlenmesi kavramını ifade etmek için dayanaklandırma terimini ortaya koyuyorum. Üçüncü bölümde müzik eserlerinin doğası hakkındaki basit ve karmaşık Platonizm, nominalizm ve diğer bazı görüşleri tanıtıyorum ve farklı müzik geleneklerindeki ontolojik çeşitliliği tartışıyorum. Dördüncü bölümde basit Platonizm'in uygulanabilir bir ontolojik çerçeve olmadığını açıklıyorum, çünkü folk müzikte eserlerin değiştirilemez varlıklar olduklarını iddia etmek, folk şarkılarının özelliklerini ve nasıl dayanaklandırıldıklarını görmezden gelmekle sonuçlanıyor. Son olarak, beşinci bölümde, Roman Ingarden'ın sanat eserlerinin ontolojisi hakkındaki görüşlerinin folk şarkıları için uygun bir alternatif olduğunu açıklıyorum.
Özet (Çeviri)
Folk songs can have various lives across continents for centuries without a score, known authorship, a canonical recording, or even a definitive version. This raises questions about what exactly constitutes a work of folk music. The aim of this thesis is to investigate what kind of entities folk songs are. The two main topics on the ontology of musical works are the basic nature of musical works (what kind of entities they are, how they are individuated, and what kind of a relation they have to their performances), and how the ontological status of works may vary across musical traditions. In §1 of this thesis, I introduce special features of folk songs. In §2, I introduce methodological debates on the ontology of musical works, then I propose the term anchoring to refer to the way a work's identity conditions are specified, and argue that the anchor of a folk song is its genealogy. In section §3, I introduce views about the basic nature of musical works, such as simple and complex Platonism, nominalism, and other views, and discuss the ontological diversity of works in different traditions. In §4, I rule out simple Platonism as a feasible ontological framework, because treating folk songs as eternal and immutable entities ignores their special features and how they are anchored. Finally, in §5 I introduce an alternative that is suitable, Roman Ingarden's ontological framework for artworks.