DİB dinî mûsikî kursu ve kurs mezunlarının yereldeki faaliyetleri: Kahramanmaraş ve Şanlıurfa örneği
DIB religious music course and local activities of course graduates: The example of Kahramanmaraş and Şanlıurfa
- Tez No: 991682
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) 2013'ten beri düzenlediği dinî mûsikî kurslarında uygulanan eğitimi ve sahadaki yansımalarını incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, kurs içeriklerini, eğitimcilerin yaklaşımlarını, mesleki yeterliliklerini ve mezun din görevlilerinin görev yerlerinde gerçekleştirdikleri dinî mûsikî faaliyetlerinin niteliği ve etkinliğini araştırmaktır. Çalışmanın bölümlerinde dinî mûsikî tarihçesi, DİB kurslarının amacı, müfredatı, gelişim süreci, toplumsal etkileri, mezunların istihdam durumları ve Kahramanmaraş ile Şanlıurfa'daki yerel faaliyetler detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışma, büyük ölçüde Ankara'daki eğitimciler ve farklı şehirlerdeki mezunlarla yapılan kapsamlı kişisel görüşmelere dayanmaktadır. Görüşmeler sonucunda eğitim içeriği ve uygulamalarına dair önemli bulgular ile sorun alanları tespit edilmiş, DİB'e bağlı Kur'an kurslarındaki dinî mûsikî derslerine ilişkin yapısal sorunlara da değinilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda eğitimdeki problemlere çözüm önerileri sunulmuş ve daha nitelikli faaliyetlerin geliştirilmesi değerlendirilmiştir. Mevcut çalışma, DİB bünyesindeki dinî mûsikî eğitimlerine dair özgün ve nitelikli veriler sunarak, tespit edilen sorunlara çözüm odaklı önerilerle literatür boşluğuna katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the education applied in the religious music courses organized by the Presidency of Religious Affairs (Diyanet İşleri Başkanlığı- DİB) since 2013 and the reflections of this training in the field. The main objective of the research is to investigate the course contents, the approaches and professional competencies of the educators, and the quality and effectiveness of the religious music activities carried out by the graduate religious officials in their places of duty. The sections of the study cover the history of religious music, the purpose and curriculum of DİB courses, their development process, social impacts, the employment status of graduates, and detailed local activities in Kahramanmaraş and Şanlıurfa. The study is largely based on comprehensive personal interviews conducted with educators in Ankara and graduates in various cities. As a result of these interviews, significant findings and problem areas regarding the educational content and practices were identified, and structural problems related to religious music lessons in DİB-affiliated Quran courses were also addressed. In line with the findings, solutions were proposed for the problems in the education, and evaluations were made for the development of more qualified activities. The current study aims to contribute to the literature gap by presenting original and qualified data on religious music education within DİB, along with solution-oriented proposals for the identified issues.