Veri güvenliği ve siber suçlar konusunda öğretmenlerin farkındalık düzeylerinin incelenmesi
An examination of teachers awareness levels on data security and cyber crimes
- Tez No: 991683
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Siber güvenlik, kontrol edilemeyen bir durumda endişe vericidir. Sanlı, Baltacı, Güven ve Eren (2024) yaptıkları çalışmada siber saldırıların ve siber suçların potansiyel bir tehdit oluşturacağını belirtmişlerdir. Teknolojiyi haddinden fazla kullanan, sanal ortamlarda ait olma ve bireysel sosyalleşme peşinde koşan, gündemi kaçırmamak için interneti ve sosyal medyayı yoğun kullanan, mutluluk ve heyecan arayan bireyler, birçok probleme karşı da yenik düşmektedir. Bu sebeple bağımlılıktan depresyona, zorbalıktan istismara ve tehditlere kadar birçok siber problem ve suç ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmanın amacı Sinop ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okul türlerinde öğrenciler ve tüm branşlarda çalışan öğretmenlerin veri güvenliği ve siber suçlar konusunda farkındalıklarının ölçülmesidir.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity is alarming in an uncontrollable situation. In their study, Sanlı, Baltacı, Güven, and Eren (2024) have stated that cyberattacks and cybercrimes pose a potential threat. Individuals who excessively use technology, seek belonging and socialization in virtual environments, intensively use the internet and social media to keep up with trends, and search for happiness and excitement, are also vulnerable to many problems. As a result, various cyber issues and crimes, ranging from addiction to depression, bullying, abuse, and threats, can emerge. The aim of this study is to measure the awareness of data security and cybercrimes among teachers working in all subjects in schools under the Ministry of National Education in Sinop province.