Rethinking the people in the post-political era: Political subjectivity in Rancière and Laclau
Post-politik dönemde halkı yeniden düşünmek: Rancière ve Laclau'da siyasal öznellik
  1. Tez No: 991694
  2. Yazar: GÖKHAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, post-politik bir çağda yaşadığımıza dair teşhisler çerçevesinde halkın siyasal özne olarak görünmezleşmesini kuramsal bir sorun olarak ele almakta ve halk figürünü siyasal olanın yeniden kuruluşuna müdahil bir özne olarak düşünmenin imkânlarını araştırmaktadır. Post-politika, siyasalın teknokratik idare ve yönetişim normlarıyla bastırıldığı, antagonizmanın konsensüs adına dışlandığı bir durumu ifade eder. İşlevsizleştirilmiş bir temsile bağımlı kılınarak meşruiyetin araçsal figürü ve siyasal faaliyetin nesnesi haline gelen halk ya depolitize edilmekte ya da tek tip biçimlere indirgenmektedir. Çalışma, bu sorunsal çerçevesinde Jacques Rancière ve Ernesto Laclau'nun siyaset teorilerini karşılaştırmalı biçimde ele alarak, halkın siyasal özne olarak yeniden kavramsallaştırılmasının kuramsal imkânlarını tartışmaktadır. Rancière'de halk, temsil yapılarını kesintiye uğratarak siyasetin eşitlik temelinde yeniden ortaya çıkmasını sağlayan bir kopuş öznesidir. Laclau'da ise halk, söylemsel olarak inşa edilen ve hegemonik bir boş gösteren etrafında temsil aracılığıyla kurulan popülist bir özne formudur. Her iki düşünürün siyasal öznellik anlayışları, post-politik çağda halkın nasıl yeniden görünür kılınabileceğine dair farklı ama çarpıcı imkânlar sunar. Bu bağlamda, bu tez, halkın siyasal özneleşmesinin post-politik koşullarda ancak Rancière'in kopuş temelli eşitlik kavramı ile Laclau'nun popülist/hegemonik eklemlenme mantığının birlikte düşünülmesiyle mümkün olabileceğini savunur.
Özet (Çeviri)
This study addresses the invisibility of the people as a political subject within the framework of diagnoses regarding our living in a post-political era, treating it as a theoretical problem, and explores the possibilities of conceiving the figure of the people as a subject involved in the reconstitution of the political. Post-politics refers to a situation in which the political is suppressed by technocratic administration and governance norms, and antagonism is excluded in the name of consensus. Dependent on a dysfunctional representation, the people, who has become the instrumental figure of legitimacy and the object of political activity, are either depoliticized or reduced to uniform forms. Within this problematic framework, the study discusses the theoretical possibilities of reconceptualizing the people as a political subject by comparing the political theories of Jacques Rancière and Ernesto Laclau. In Rancière, the people is a subject of rupture that disrupts representational structures and enables the reemergence of politics based on equality. In Laclau, the people is a populist subject form constructed discursively and established through representation around a hegemonic empty signifier. The two thinkers' understandings of political subjectivity offer different but striking possibilities for how the people can be made visible again in the post-political era. In this context, this thesis argues that the political subjectivation of the people in post-political conditions is only possible by considering Rancière's rupture-based notion of equality and Laclau's populist/hegemonic articulation logic together.