بررسی تاثیر آرای فخر رازی بر دیدگاه‌های کلامی آلوسی در تفسیر روح المعانی با تمرکز بر صفات خداوند
Allah'ın sıfatları üzerinde durularak, Ruhül-Ma'ani'nin tefsirinde Fahr Razi'nin görüşlerinin Alousi'nin teolojik görüşlerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 991718
  2. Yazar: MOHAMMAD BOZORG ZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSAİN KHAKPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Dıger
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Tefsir geleneği boyunca çoğu tefsircinin yolu eski tefsirleri takip etmek ve onların yorumlarından, üslup ve metodolojilerinden, temellerinden, akımlarından ve önceki araştırmaların sonuçlarından veya eserlerinin tenkidinden ve eserlerinden etkilenerek olmuştur. Bu nedenle, günümüzde ictihadın gücünü ve bir müfessirin görüşünün bağımsızlığını veya onun etkisinden bağımsızlığını mukayeseli bir çalışma ile değerlendirmek ve analiz etmek için günümüzdeki Kur'an araştırma incelemelerinin sayısında iki yorum arasında genel veya kısmi bir karşılaştırma görülmektedir. diğer tefsirler. Fahreddin Râzî'nin (ö. 606 H.) Tefsir Kabeer'i ve A'lousi'nin (ö. 1270 H.) Tefsir Ruh el-Ma'ani'nin önemi göz önüne alındığında, bu yorumların daha iyi anlaşılması için atılan her adım önemli bir adımdır. Kur'an araştırmacılarının hedeflerini ilerletmek. Bu amaçla bu çalışma, Fakhruddin Râzî'nin en önemli özelliği olan kelâmî konularda bu iki yorumu karşılaştırmak için teorik-karşılaştırmalı çalışmalar tarzında betimsel-analitik yöntem kullanılarak yapılmıştır. Konuların geniş olması nedeniyle bu çalışma, teolojinin en önemli bölümü olan Tanrı'nın niteliklerine odaklanmaktadır. Bazı araştırma sonuçları, A'lousi'nin ilâhî sıfatlarda sadece Fakhruddin Râzî'den etkilenmediğini, birçok durumda Râzî'nin görüşlerine karşı çıktığını da göstermektedir. A'lousi'nin görüşü -bazı durumlarda- Fahr Razi'nin görüşüne benzese de, A'lousi'nin Fazer Râzi'den etkilendiğini kanıtlamak için hiçbir neden yoktur, çünkü Eş'aristlerin çoğu Tanrı'nın sıfatları hakkında ortak bir görüşe sahiptir.
Özet (Çeviri)
During the tradition of exegesis, the way of the most exegetists had been following the former exegeses and taking effect from their interpretations, style and methodology, foundations, trends, and outcomes of previous researches or critique and violate of their works. For this reason, a general or partial comparison between two interpretations is seen in the number of Qur'anic research reviews nowadays, to assess and analyze, by comparative study, the strength of ijtihad and independence of the opinion of an exegetist or his impact from other exegetists. In view of the importance of Tafseer Kabeer of Fakhruddin Râzi (d. 606 AH) and Tafseer Ruh al-Ma'ani of A'lousi (d. 1270 AH), every step taken to better understanding of these interpretations is an important step to advance the goals of the Qur'anic researchers. For this purpose, the present study was conducted using descriptive-analytical method in the manner of theoretical-comparative studies to compare these two interpretations in theological topics which are the most important feature of Fakhruddin Râzi. As the topics are extensive, the present study focuses on the attributes of God, which is the most important part of the theology. Some research results show that A'lousi was not only influenced by Fakhruddin Râzi in the divine attributes, but also in many cases, he has disapproved with the views of Râzi. Although A'lousi's view is -in some cases- similar to Fakhr Razi's view, however there is no reason proves that A'lousi was influenced by Fazer Râzi, because most of Ash'arists have a common view about the attributes of God.