بررسي تاثير شاخص‌هاي سبک‌زندگي مصرف‌کننده بر پذيرش محصولات با فناوري بالا (مورد مطالعه: مردم شهر تهران)
Tüketici Yaşam Tarzı Faktörlerinin Yüksek Teknolojili Ürünlerin Benimsenmesi Üzerindeki Etkisi: Tahran halkı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 981878
  2. Yazar: MARYAM MOHAMMADABBASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GHOLAMREZA JANDAGHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Unıversıty Of Tehran
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler için İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, teknoloji ürünlerinin tüketiciler tarafından kullanımını etkileyen yaşam tarzı faktörlerini tanımlamaktır. Ayrıca, yaşam tarzı faktörlerinin teknoloji ürünlerinin algılanması ve benimsenmesi üzerindeki etkilerini incelemek hedeflenmiştir. Teknoloji kabul modeli teorik bir çerçeve olarak kullanılarak yaşam tarzı, algı ve eğilim arasındaki ilişkiye işaret eden kavramsal bir araştırma modeli geliştirilmiştir. Araştırmanın evreni, en az bir kez yüksek teknoloji ürünlerini kullanmış olan Tahran şehri halkından oluşmaktadır. Toplamda 227 anket toplanmıştır. Verilerin analizi için öncelikle değişkenlerin incelenip doğrulanması amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ardından, yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak araştırma modeli test edilmiştir. Son olarak, yapısal eşitlik modellemesi yoluyla yol katsayıları hesaplanmış ve araştırma hipotezleri değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, moda farkındalığı, boş zaman eğilimi, internet katılımı ve beklenen performans, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşulların göstergelerinin, tüketicilerin yüksek teknolojili ürünleri kullanma faktörlerinin doğrudan ve dolaylı öncülleri arasında olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları, pazarlamacılara, yaşam tarzı faktörlerine ilişkin bilgilerin pazarlama ve reklam stratejilerinde nasıl kullanılacağına ilişkin görüşler oluşturmaktadır. Araştırmanın sonunda araştırma sonucunda ortaya çıkan uygulamaya yönelik öneriler sunulmakta ve araştırmanın sınırlılıkları da belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify lifestyle-related indicators that influence consumers' use of technological products. Additionally, the study seeks to examine the impact of lifestyle indicators on consumers' perception and acceptance of technological products. Using the Technology Acceptance Model as a theoretical framework, a conceptual model was developed to address the relationship between lifestyle, perception, and intention. The study population consists of residents of Tehran who have used high-tech products at least once. A total of 227 questionnaires were collected. To analyze the data, confirmatory factor analysis was initially performed to examine and validate the variables. Subsequently, structural equation modeling was employed to evaluate the fit of the model within the population under study. Finally, research hypotheses were tested by calculating the path coefficients through structural equation modeling.The results indicate that indicators such as fashion awareness, leisure orientation, internet involvement, performance expectancy, social influence, and facilitating conditions are among the direct and indirect antecedents of consumers' intentions to use high-tech products. The findings provide insights for marketers on how to leverage information about lifestyle factors in their marketing and advertising strategies. Practical recommendations derived from the research are presented at the end of the study, along with the identified limitations.