The role of women and non-governmental organizations in social entrepreneurship and the challenges they face: case of samsun business women association (SAMİKAD)
Sosyal gı̇rı̇şı̇mcı̇lı̇kte kadınların ve sı̇vı̇l toplum kuruluşlarının rolü ve karşılaştıkları zorluklar: samsun ı̇ş kadınları derneğı̇ (SAMİKAD) örneğı̇
- Tez No: 991738
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik Ana Bilim Dalı
Özet
Kadınlar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK), sosyal girişimciliğe yön vermekte ve olumlu sosyal değişim yaratmak için çok önemli olmaktadır. Sosyal girişimcilik, serbest meslek için fırsatlar yaratarak kadın girişimcilerin sosyal girişimcilikte güçlenmesini teşvik etmektedir (Datta and Gailey, 2012; Aldawood, 2020). Ancak, sosyal girişimciliğin potansiyel faydalarına rağmen, kadın girişimciler ve STK`lar çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlara odaklanarak çalışma, kadın girişimcilerin ve STK'ların sosyal girişimcilikteki rolünü analiz etmeyi, karşılaştıkları zorlukları tespit etmeyi ve olası çözümler vermeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan yöntemlerden bahsederken, öncelikle kadınların ve sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) sosyal girişimcilikte rolü ve karşılaştıkları engelleri incelemek için bir literatür taraması yapıldığını vurgulamak gerekmektedir. Çalışmada, araştırma sonuçlarını analiz etmek için nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin Samsun ilinde bulunan Samsun İş Kadınları Derneğinin (SAMİKAD) 54 kadın girişimcisine çevrim içi bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere dayanarak, Çevresel Faktörlerin (ÇF) Kadın Girişimciler (KG) ve Sosyal Girişimcilik üzerindeki etkisi ve STK Yönetim Uygulamalarının (YUU) STK'ların Karşılaştığı Zorluklar ve Sosyal Girişimcilik üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Çevresel Faktörlerin Kadın Girişimcilerin sorunları üzerinde, Kadın Girişimcilerin Karşılaştıkları Zorlukların Sosyal Girişimcilik üzerinde ve STK Yönetim Uygulamalarının Sosyal Girişimcilik üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda çalışma konusuna ilişkin çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın bu konuda literatürdeki boşluğu dolduracak pratik bir kaynak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Women and non-governmental organizations (NGOs) are driving social entrepreneurship and are crucial for creating positive social change. Social entrepreneurship promotes women's empowerment in social entrepreneurship by creating opportunities for self-employment (Datta and Gailey, 2012; Aldawood, 2020). However, despite the potential benefits of social entrepreneurship, women entrepreneurs and civil society organizations face various challenges. According to these issues, the study aims to analyze the role of women entrepreneurs and NGOs in social entrepreneurship, identify their challenges, and propose possible solutions. First, it is necessary to emphasize that a literature review was conducted to examine the role and barriers faced by women and non-governmental organizations (NGOs) in social entrepreneurship. In the study, quantitative research methods were used to analyze the research results. For this purpose, an online survey was applied to 54 women entrepreneurs of the Samsun Business Women Association (SAMİKAD) based in Samsun, Turkey. Based on the data obtained, the impact of Environmental Factors (EF) on Women Entrepreneurs (WE) and Social Entrepreneurship and the impact of NGO Management Practices (NMP) on Challenges Faced by NGOs and Social Entrepreneurship were analyzed. Based on the results of the analyses, it was determined that Environmental Factors impact the Challenges Faced by Women Entrepreneurs, Challenges Faced by Women Entrepreneurs impact Social Entrepreneurship, and NGO Management Practices affect Social Entrepreneurship. At the end of the study, various recommendations were made regarding the subject of the study. The study is expected to be a practical resource that will fill the gap in the literature on this subject.