Visual content strategies of in-flight magazines in terms of national identity and global trends
Ulusal kimlik ve küresel trendler açısından uçak içi dergilerin görsel içerik stratejileri
  1. Tez No: 991747
  2. Yazar: IRİNA KERİMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ulusal kimliğin küresel eğilimlere karşı görsel temsillerini ve bunlardaki çeşitlenmenin kaynaklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla abduktif bir yaklaşım kullanılarak, 27 ülkede merkezi bulunan 35 havayolunun uçak içi dergilerinden 4.253 görsel analiz edilmiştir. Bulgular, ulusal kimlik ve küreselleşmenin örgütsel görsellerde çok boyutlu ve birlikte mevcut olduğunu; Ulusal kimlik – Küreselleşme sürekliliği boyunca tekrarlayan beş görsel strateji türü oluşturduğunu göstermektedir: Küreselleşmiş, Küreselleşmiş fakat ulusal kimliğe duyarlı, Dengeli, Belirgin bir küreselleşme varlığıyla ulusal kimlik ve Ulusal kimlik baskın. Analiz ayrıca, bu tipolojilerdeki varyasyonun; küreselleşme düzeyi, ulusal gurur ve belirsizlikten kaçınma konfigürasyonları ile şirketin uluslararası–yurt içi uçuş oranıyla sistematik biçimde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar üzerine çalışma, küresel ve ulusal unsurların örgütsel görsel temsillerde nasıl yansıtıldığını ve birleştirildiğini sistematik biçimde incelemeyi mümkün kılan kavramsal bir model önermektedir. Çalışma, örgütsel görsel iletişim ve stratejik iletişim literatürüne; beş tipli bir tipoloji ve örgütsel görsellikteki varyasyonu hem ev-ülke koşullarıyla hem de şirketin operasyon kapsamıyla ilişkilendiren çok düzeyli, konfigürasyonel bir model geliştirerek katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, glokalleşme tartışmasını görsel alana genişletmekte ve örgütsel görselliğin küresel, ulusal ya da dengeli konfigürasyonlara yönelmesini koşullayan bir dizi belirleyiciyi tanımlamaktadır. Son olarak, uluslararası bağlamlarda görsel içerik stratejilerinin denetimi ve tasarımına yönelik pratik rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the imagery representations of national identity versus global trends and the sources of their variation. For this purpose, using an abductive approach, 4,253 images from in-flight magazines of 35 airlines headquartered in 27 countries were analyzed. The findings show that national identity and globalization are multidimensional and co-present in organizational visuals, forming five recurrent visual strategy types along a National identity - Globalization continuum: Globalized, Globalized but National-identity sensitive, Balanced, National identity with a vivid globalization presence, and National-identity dominant. The analysis further demonstrates that variation in these typologies is systematically associated with configurations of globalization level, national pride, uncertainty avoidance; and company's international-domestic flights ratio. Building on these results, the study proposes a conceptual model that enables systematic analysis of how global and national are reflected and combined in organizational visual representations. The study contributes to research on organizational visual communication and strategic communication by developing a five-type typology and a multilevel, configurational model linking variation in organizational imagery to both home-country conditions and company's operational scope. The study extends the glocalization debate into the visual domain and identifies a set of drivers that condition whether organizational imagery leans toward global, national, or balanced configurations. It also offers practical guidance for auditing and designing visual content strategies in international contexts.