Yoğun Bakım Ünitesinde Tedavi Gören Hastaların Nörolojik Durumlarının Makine Öğrenmesi Modelleri ile Tahmin Edilmesi
Prediction of Neurological Status of Patients in Intensive Care Units Using Machine Learning Models
- Tez No: 991766
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LATİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kardiyak arrest sonrası komada bulunan hastaların nörolojik prognozlarının tahmin edilmesi amacıyla PhysioNet George B. Moody Challenge 2023 kapsamında sunulan I-CARE veri setine ait EEG kayıtları kullanılmıştır. Hastalar Cerebral Performance Category (CPC) skorlarına göre iyi (good) ve kötü (poor) prognoz grupları olarak sınıflandırılmıştır. EEG sinyallerine Varyasyonel Mod Ayrışımı (VMD), Ampirik Mod Ayrışımı (EMD), Ampirik Dalgacık Dönüşümü (EWT) ve Öz Uyarlanımlı Tekil Spektrum Ayrışımı (OSSD) yöntemleri uygulanmış, elde edilen alt bantlardan çeşitli öznitelikler çıkarılmıştır. Özellik seçimi için LASSO yöntemi kullanılmış ve seçilen öznitelikler Yapay Sinir Ağları (ANN), Destek Vektör Makineleri (SVM) ve Rastgele Orman (RF) algoritmaları ile sınıflandırılmıştır. Modeller 10 katlı çapraz doğrulama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sinyal ayrıştırma yöntemlerinin ham EEG'ye göre daha yüksek sınıflandırma performansı sağladığını göstermiştir. En yüksek performans, 6. saat EEG kayıtlarında OSSD tabanlı ANN modeli ile elde edilmiş ve AUC değeri 0,9906 olarak bulunmuştur. Genel olarak OSSD yöntemi diğer yöntemlere kıyasla daha yüksek ve daha kararlı sonuçlar vermiştir. Elde edilen bulgular, EEG tabanlı sinyal ayrıştırma yöntemlerinin kardiyak arrest sonrası erken dönem nörolojik prognoz tahmininde etkili bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study used EEG recordings from the I-CARE dataset, presented within the scope of the PhysioNet George B. Moody Challenge 2023, to predict the neurological prognosis of patients in coma following cardiac arrest. Patients were classified into good and poor prognosis groups according to their Cerebral Performance Category (CPC) scores. Variational Mode Decomposition (VMD), Empirical Mode Decomposition (EMD), Empirical Wavelet Transform (EWT), and Self-Adaptive Single Spectrum Decomposition (OSSD) methods were applied to the EEG signals, and various features were extracted from the resulting subbands. The LASSO method was used for feature selection, and the selected features were classified using Artificial Neural Networks (ANN), Support Vector Machines (SVM), and Random Forest (RF) algorithms. The models were evaluated using a 5-fold cross-validation method. The results showed that the signal decomposition methods provided higher classification performance compared to raw EEG. The highest performance was obtained with the OSSD-based ANN model in the 6-hour EEG recordings, and the AUC value was found to be 0.9906. Overall, the OSSD method yielded higher and more stable results compared to other methods. The findings indicate that EEG-based signal separation methods can be an effective tool in predicting early neurological prognosis after cardiac arrest.