Metabolik hiperferritinemi vakalarının ferritini normal metabolik sendromlu vakalar ile karaciğer fibrozisi ve vasküler olaylar açısından karşılaştırılması
Comparison of metabolic hyperferritinemia cases with metabolic syndrome cases with normal ferritin levels in terms of liver fibrosis and vascular events
- Tez No: 991767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ŞENKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metabolik hiperferritinemi (MHF) bulunan olgularda karaciğer tutulumu (steatoz/fibrozis) ve olası kardiyak etkilenmenin, hiperferritinemi saptanmayan metabolik sendrom (MetS) olgularına kıyasla değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntemler: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Polikliniği'nde 2019–2025 yılları arasında izlenen olguların verileri retrospektif olarak incelendi. Vaka grubunu MHF tanılı hastalar, kontrol grubunu ise MetS tanısı olup hiperferritinemi saptanmayan hastalar oluşturdu; her iki grupta 50'şer olgu yer aldı. Karaciğer yağlanması ve fibrozis Fibroscan ile değerlendirildi. Ekokardiyografi bulguları ve biyokimyasal/metabolik göstergeler karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki hasta grubu; yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi açısından benzerdi. MHF tanılı olguların cinsiyet dağılımı belirgin şekilde erkek lehineydi: 50 olgunun 46'sı erkek (%92), 4'ü kadın (%8) olarak saptandı. Vaka grubunda Fibroscan kontrollü atenüasyon parametresi (CAP) ve kilopaskal (kPa) değeri kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p<0.05). Fibroscan fibroz evrelemesinde ileri fibrozis oranı vaka grubunda daha fazlaydı (p<0.05). Non-invaziv fibrozis skorlarından FIB-4, vaka grubunda daha yüksek saptandı (p<0.05). Metabolik risk göstergelerinden TyG indeksi vaka grubunda daha yüksekti (p<0.05). Kardiyak değerlendirmede belirgin sistolik yetersizlik bulgusu ön planda olmayıp; vaka grubunda ejeksiyon fraksiyonunun (EF) daha yüksek, sol ventrikül diyastol ve sistol sonu çapları (SVDSÇ/SVSSÇ) ile sol atriyum çapının daha düşük olduğu; buna karşın Mitral E/E′ oranının gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği izlendi (p>0.05). Sonuçlar: Bulgularımız, MHF'nin yalnızca izole bir ferritin yüksekliğinden ibaret olmayıp, metabolik disfonksiyonu olan hastalarda karaciğer hastalığı ve metabolik komplikasyonlar açısından klinik olarak anlamlı bir risk örüntüsüyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamızda MHF'li olguların daha belirgin hepatik steatoz ve daha ileri fibrozis ile ilişkili olabileceğini gösteren bulgular, MHF'nin klinik açıdan anlamlı bir fenotipi temsil edebileceğine işaret etmektedir. Kardiyak etkilenme ise örneklemimizde daha çok korunmuş sistolik fonksiyon zemininde erken/subklinik remodelling ile uyumlu görünmekte; belirgin bir diyastolik disfonksiyon paterninin baskın olmadığı izlenmektedir. Bu nedenle MHF varlığında karaciğer fibrozisi açısından non-invaziv değerlendirmenin (Fibroscan ve/veya FIB-4) dikkate alınması ve kardiyometabolik riskin bütüncül biçimde ele alınması uygun olacaktır. Tedavide temel yaklaşım ise, altta yatan metabolik disfonksiyonun düzeltilmesine ve metabolik risk faktörlerinin etkin yönetimine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to evaluate hepatic involvement (steatosis/fibrosis) and potential cardiac involvement in patients with metabolic hyperferritinemia (MHF) compared with patients with metabolic syndrome (MetS) without hyperferritinemia. Patients and Methods: Data from patients followed at the Internal Medicine Outpatient Clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine between 2019 and 2025 were reviewed retrospectively. The case group comprised patients diagnosed with MHF, whereas the control group comprised patients with MetS and normal ferritin levels; 50 patients were included in each group. Hepatic steatosis and fibrosis were assessed by Fibroscan. Echocardiographic parameters and biochemical/metabolic markers were compared between the groups. Results: The two groups were similar in terms of age, sex, and body mass index. In the MHF group, the sex distribution was markedly male-predominant, with 46 men (92%) and 4 women (8%). The MHF group had higher Fibroscan controlled attenuation parameter (CAP) and liver stiffness (kPa) values than the control group (p<0.05). The frequency of advanced fibrosis was higher in the MHF group on Fibroscan fibrosis staging (p<0.05). The non- invasive fibrosis score FIB-4 was also higher in the MHF group (p<0.05). Among metabolic risk indices, the TyG index was higher in the MHF group (p<0.05). On cardiac assessment, overt systolic heart failure was not prominent; ejection fraction (EF) was higher, and left ventricular end-diastolic/end-systolic diameters (LVEDD/LVESD) and left atrial diameter were lower in the MHF group. In contrast, the mitral E/e′ ratio did not differ significantly between the groups (p>0.05). Conclusions: Our findings suggest that MHF is not merely an isolated elevation of ferritin but may be associated with a clinically meaningful metabolic risk pattern in patients with metabolic dysfunction. The observation of more pronounced hepatic steatosis and more advanced fibrosis in patients with MHF indicates that MHF may represent a clinically relevant phenotype. Cardiac involvement in our sample appeared more consistent with early/subclinical remodeling in the setting of preserved systolic function, without a predominant pattern of diastolic dysfunction. Therefore, in patients with MHF, non-invasive assessment of liver fibrosis (e.g., Fibroscan and/or FIB-4) and a comprehensive cardiometabolic risk evaluation may be warranted. Management should primarily focus on correcting the underlying metabolic dysfunction and optimizing metabolic risk factor control.