Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'nda görev yapan erbaş ve erlerin sifiliz, gonore, hepatit-B ve HIV/ AIDS konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining level of knowledge of soldiers on syphilis, gornorrhea, hepatitis-B and HIV/ AIDS at of School of Armored Troops and Training Division Command
- Tez No: 99182
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET ÇETİNTÜRK A., Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Tümen Komutanlığında görev yapan askerlerin sifîliz, gonore, hepatit-B ve HIV/AIDS konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2000. Araştırma, Zırhlı Birlikler Okulu ve Tümen Komutanlığındaki askerlerin (erbaş ve er) cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (CYBH) sifıliz, gonore, hepatit-B ve HIV/AIDS konularındaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Tümen Komutanlığı 'nda askerlik görevini yapan 1034 erbaş ve erden, basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak saptanan 289 kişi, örneklem kapsamını oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; erbaş ve erlerin tanımlayıcı bilgileri, bazı cinsel davranışları, CYBH'dan gonore, sifıliz, hepatit-B ve HIV/AIDS'e yönelik; bulaşma yollan, belirtileri, tedavi şekli ile ilgili bilgi sorularının yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Erbaş ve erlere 8 Kasım- 10 Aralık 1999 tarihleri arasında, bulundukları birliklerinde, hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS paket programında yüzdelikler, ortalama, ANOVA (Analysis of Variance), Kruskall Wallis varyans analizi, Mann Whitney U-testi (With Bonferroni Correction) ve t testi (independent samples t test) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; erbaş ve erlerin çoğunluğunun cinsel deneyimlerinin olup (%89.6), birden fazla kişi ile birlikte ilişkide bulundukları (%69.4), ilk cinsel deneyimlerini en fazla oranda 15-18 (%54.7) ve 19-21 (%36.3) yaşlan arasında yaşadıkları, CYBH'dan korunmak için prezervatif kullanılması gerektiğini bilmeleri (%66.3) yanında, ilişki sırasında prezervatifi çok az kişinin düzenli kullandığı (%35.7) belirlenmiştir. Bunun yanında katılımcılann, CYBH'dan aldıklan bilgi puan ortalamalannın oldukça düşük olduğu (32.2) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÇETİNTÜRK A., determining level of knowledge of soldiers on syphilis, gonorrhea, hepatitis-B and HIV/AIDS at of School of Armored Troops and Training Division Command, Hacettepe University, Institute Of Science of Health And Nursing Programme of Public Health, M. Sc. Thesis, Ankara 2000. This study has been made among soldiers of School of Armored Troops and Training Division Command to determine their level of knowledge on main sexually transmitted diseases (STD's) syphilis, gonorrhea, hepatitis-B and HIV/ AIDS. Among 1034 soldiers from School of Armored Troops and Training Division Command randomly selected 289 forms the content of the questionnaire. To collect data, a questionnaire form was prepared that contains questions on soldiers' sexual behaviors, STD transmission types, symptoms and medical treatments of syphilis, gonorrhea, hepatitis-B and HIV/AIDS. Between 8.0ctober-l O.December 1999, soldiers were asked to fill a questionnaire form in their troops The collected data has been evaluated with a computer software called SPSS by using Mean values, percentages, ANOVA (Analysis of Variance), Variance Analysis of Kruskall Wallis, Mann Whitney's U-Test (with Bonferroni Correction) and independent samples t test. According to results obtained from the questionnaire, most of the soldiers had sexual experience (89.6%), some had sexual relationship with more than one partner (69.4%), and they had their first sexual experience in mostly between the ages of 15- 18(54.7%) and 19-21(36.3%). Although most (66.3%) of them know the necessity of using condom to prevent STD's, a very small percent (35.7) used it regularly. Also it was observed that their mean point got from the knowledge part of test on STD's is quite low (32.2).