Hemşirelerin hizmet içi eğitimde yetiştirilmeleri (Ankara ili örneği)
The Training of nurses within the in-service education (The example of province of Ankara)
  1. Tez No: 73680
  2. Yazar: SİBEL GÖNÜLSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill ÖZET Türkiye'de hekim dışı sağlık personeli ve dolayısıyla hemşirelerin, hizmet öncesinde yetiştirilmeleri konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Hemşireler, yataklı tedavi kurumlarında yaygın olarak istihdam edilen gruplardan biridir, örgütsel amacı nitelikli hasta bakımı ve tedavisi olan yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin hizmet içi eğitimde yetiştirilmelerinin ne ölçüde gerçekleştirilebildiği ve engellerinin hizmet içi eğitimi etkileme düzeyi ele alınmıştır. Çalışmanın evrenini, Ankara lli'ndeki 200 ve üstü sayıda hemşire istihdam eden yataklı tedavi kurumlarının yöneticileri ve hemşireleri oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile bu kurumlardaki yönetici ve hemşirelerin hizmet içi eğitimde yetiştirilmelerinin gerçekleştirilme düzeyi ve hizmet içi eğitime etki eden engellerin etki düzeylerine ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, grupların kurum içindeki farklılıklar için, standart sapma, varyans analizi ve Tukey's HDS testi kullanılmıştır; kurumlar arasındaki farklılıklarda T sınamasından yararlanılmıştır. Hemşireler için, 20 hizmet içi eğitim etkinliği ile 18 engel durum tanımlanmıştır. Bu etkinliklerin gerçekleştirilme düzeyleri ile engellerin etki düzelerine yönelik yanıt aranan sorular şunlardır: 1. Yataklı tedavi kurumlarında hemşirelerin hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleştirilme düzeylerine ilişkin, a) kurumların hemşirelerinin görüşleri nelerdir? b) kurumların yöneticilerinin görüşleri nelerdir? c) kurumların hemşirelerinin ve yöneticilerinin görüşleri arasında farklılık var mıdır?IV 2. Hemşirelerin hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleştirilme düzeylerine ilişkin, kurumlararasında, a) hemşirelerin görüşleri, b) yöneticilerin görüşleri, arasında farklılık var mıdır? 3. Hemşirelerin hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleştirilmesini engelleyen bireysel ve kurumsal engellerin etki derecesine ilişkin, a) kurumların hemşirelerinin görüşleri nelerdir? b) kurumların yöneticilerinin görüşleri nelerdir? c) kurumların hemşirelerinin ve yöneticilerinin görüşleri arasında farklılık var mıdır? 4. Hemşirelerin hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleştirilmesini engelleyen bireysel ve kurumsal engellerin etki derecesine ilişkin, kurumlararasında a) hemşirelerin görüşleri, b) yöneticilerin görüşleri, arasında farklılık var mıdır? Elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin hizmet içi eğitim etkinlikleri yataklı tedavi kurumlarında farklı düzeylerde gerçekleştirilmektedir. Etkinliklerin gerçekleştirilme düzeylerine ilişkin kurumların yöneticilerinin ve hemşirelerinin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar vardır. Tüm kurumlarda bireysel ve kurumsal hizmet içi engellerinden benzer düzeylerde etkilenmektedir. Çalışmanın sonunda, hemşirelerin, hizmet içi eğitiminde yetiştirilmelerine yönelik, ilgili yasal-yönetsel düzenlemeler yapılmasını, yöneticilerin hemşirelerin hizmet içi eğitimde yetiştirilmeleri konusunda bilgilendirilmeleri, hizmet içi eğitimin engelleri konusunda yöneticilerin dikkatlerinin çekilmesi, eğitim formasyonuna sahip hemşirelerden eğitici kadroların oluşturulması ile sözü edilen konularda diğer yörelerde ve daha kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey problems are experienced about the pre-service training of the non- physician health staff- and therefore the nurses. Nurses are one of the groups, commonly employed in hospitalized treatment institutions. The points considered were the level of training within the in-service education as to the nurses working in hospitalized treatment institutions whose organizational goal is quality patient care and treatment, and the level of impact of the obstacles on in-service education. The universe of the study was made up of the managers and nurses of hospitalized treatment institutions employing two hundred nurses and above in the province of Ankara. Via the survey developed by the researcher views of the managers and nurses in these institutions were determined, concerning the level of training within the in-service education and the level of impact of the obstacles affecting the in-service education. During the analysis of the data, standard deviation, variance analysis and Tukey's HDS test were employed for the differences of the groups within the institutions, and“t”trail for the differences among the institutions. With regard to the nurses 20 in-service educational activities and 18 hindering conditions were defined. The questions to be answered as to the realization of these activities and the level of impact of the obstacles are as follows: 1. As for the of the realization of in-service education activities provided for the nurses in hospitalized treatment institutions, a) What are the views of nurses of the institutions? b) What are the views of the managers of the institutions?VI c) Is there any difference between views of the managers and nurses of the institutions? 2. Do the views of the managers and nurses differ among the institutions, concerning the level of the realization of nurses'in-service educational activities? 3. As for the level of impact of the individual and organizational obstacles hindering the realization of in-service educational activities provided for the nurses, a) What are the views of nurses of the institutions? b) What are the views of the managers of the institutions? c) Is there any difference between views of the managers and nurses of the institutions? 4. As for the level of impact of the individual and organizational obstacles hindering the realization of in-service educational activities provided for the nurses, do the views of the managers and nurses differ among the institutions? According to the findings obtained, in-service educational activities of the nurses are realized at different levels in hospitalized treatment institutions. There exist significant differences between the views of the managers and nurses with regard to the levels of realization of the activities. All hospitalized treatment institutions are similarly affected from individual and organizational in-service educational obstacles. At the end of the study, it was suggested that the relevant legal-managerial arrangements be made for the training of the nurses within the in-service education, the managers be informed about the training of the nurses within the in-service education, the managers be alerted about the in-service educational obstacles, educational staffs be formed from the nurses within an educational formation, and researcher on the mentioned issues be carried out in the other regions and in a more comprehensive manner.