Haldun Taner'in eserlerindeki geleneksel Türk tiyatrosu öğelerinin 'Eşeğin Gölgesi' oyunu bağlamında incelenmesi
An examination of traditional Turkish theatre elements in Haldun Taner's works within the context of the play“The Donkey's Shadow”
- Tez No: 991811
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk yazar Haldun Taner'in eserlerinde geleneksel Türk tiyatrosu ögelerinin Eşeğin Gölgesi adlı oyunu bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma boyunca, Taner'in geleneksel tiyatro unsurlarını nasıl benimsediği, bunları modern sahne ve anlatım teknikleriyle nasıl yeniden yorumladığı detaylı bir biçimde ele alınacaktır. Araştırmada, Taner'in eserlerinde yer alan geleneksel Türk tiyatrosu motifleri, karakter tipleri, sahneleme teknikleri ve mizah anlayışı kapsamlı bir şekilde analiz edilecektir. Özellikle Karagöz-Hacivat geleneği, orta oyunu ve meddah gibi Türk tiyatrosunun klasik formlarının, Taner'in anlatımında hangi şekillerde dönüştüğü ve çağdaş toplumsal temalarla nasıl bütünleştiği üzerinde durulacaktır. Bunun yanı sıra, Taner'in eserlerinde gözlemlenen toplumsal eleştiriler, kültürel gözlemler ve insan ilişkilerine dair yorumlar, geleneksel motiflerle olan etkileşimleri bağlamında değerlendirilecektir. Bu tez çalışması, Haldun Taner'in tiyatrosunun Türk edebiyatı ve tiyatrosu içindeki konumunu anlamak ve geleneksel ile modern arasındaki etkileşimleri ortaya koymak amacıyla kapsamlı bir analiz sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, Taner'in eserlerindeki mizah ve ironi unsurlarının, toplumsal eleştiri işleviyle birlikte geleneksel tiyatro ile modern anlatım arasındaki köprü işlevini nasıl gördüğü de incelenecektir. Çalışma, Haldun Taner'in sanatsal yaklaşımını, hem estetik hem de kültürel bağlamda yorumlayarak Türk tiyatrosunda geleneksel unsurların modern sahne pratiğine katkılarını tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the elements of traditional Turkish theatre in the works of Turkish writer Haldun Taner, specifically in the context of his play“The Shadow of the Donkey.”Throughout the study, how Taner adopted traditional theatrical elements and how he reinterpreted them with modern stage and narrative techniques will be discussed in detail. The research will comprehensively analyze the traditional Turkish theatre motifs, character types, staging techniques, and sense of humor found in Taner's works. Particular emphasis will be placed on how classic forms of Turkish theatre, such as the Karagöz-Hacivat tradition, the orta oyunu (folk play), and the meddah (storyteller), are transformed in Taner's narratives and how they integrate with contemporary social themes. Furthermore, the social criticisms, cultural observations, and interpretations of human relationships observed in Taner's works will be evaluated within the context of their interaction with traditional motifs. This thesis aims to provide a comprehensive analysis to understand the position of Haldun Taner's theatre within Turkish literature and theatre, and to reveal the interactions between the traditional and the modern. Furthermore, the study will examine how the elements of humor and irony in Taner's works, along with their function as social criticism, serve as a bridge between traditional theatre and modern narrative. The study aims to discuss the contributions of traditional elements in Turkish theatre to modern stage practice by interpreting Haldun Taner's artistic approach in both aesthetic and cultural contexts.