Koroner angiografi sonrası kanama komplikasyonu ve sıklığını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors which effect hemorrhagic complication and frequency after coronary angiography
  1. Tez No: 99185
  2. Yazar: GÜLŞEN YALÇIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAKİNE MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
8. ÖZET Araştırma, KAG uygulanan hastalarda işlem sonrası gelişen kanama komplikasyonu ve sıklığını etkileyen faktörler ile mobilizasyon süresinin kanama üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi, Kardiyoloji servisinde Mart-Haziran 1999 tarihleri arasında KAG amacıyla yatırılan araştırma konusunda bilgilendirilerek onaylan alman 7 French kateter ve şit kullanılan ve antikoagulan tedavi almayan 132 yetişkin hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalara ait demografik özellikler ve kanama komplikasyonunda rol oynayan risk faktörleri“Hasta Bilgi Formu”, kullanılarak elde edilmiştir. İşlem öncesi hasta ile birebir görüşülerek hastaların bireysel özellikleri ve işlem öncesi risk faktörleri hakkında bilgi alınmıştır. İşlemden sonra“Kanama Değerlendirme Formu”na yapılan hemşirelik gözlem ve kontrolleri kayıt edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde“yüzdelik hesaplama”,“fisher's kesin olasılık testi”ve“student-t testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, KAG uygulanan olgularda işlem sonrası kanama komplikasyonunda etkili olabilecek tüm risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve tüm ekibin bu bilgilerden haberdar olması gerektiği, KAG' den sonra komplikasyonsuz hastaların erken mobilizasyonunun kanama komplikasyonu için bir risk faktörü oluşturmadığı fakat kreatinin seviyesi yüksek olan hastalarla-kanama arasında doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. 79
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The research was designed experimentally in order to find out factors that affect bleeding frequency and complications over patients who were exposed to the process of KAG. This research was carried out at Cardiology Department of Medicine Faculty in Osmangazi University with subjects who were accepted to the department for KAG between May-June 1999 period and were acknowledged about the research. Subjects of adult 132 patients were selected among those who were employed 7 French catheter and sheat but not antikoagulan treatment. The risk factors of that play a role in patients demografic characteristics and bleeding complications were obtained through 'Patient Background Form' by interviewing with patients in turn before the process, the individual features and pre- process risk factors were gathered from patients. The post-process observations and checkings of nurses were recorded to the 'Bleeding Evaluation Form'. In the assesment of the data, 'frequency counting', 'fischer's certain possibility test' and 'student's t-test' were applied. The findings of the research were that patients who were employed KAG would be evaluated in terms of all risk factors that might be effective in bleeding complications after the process. It is essential that all the crew be informed of the above data. After the KAG applications, because of the fact that patients who had no complication thus, their early mobilizations might not be a reason of risk factor. Howewer, it was found out that there was a direct relation between high creatinin level sufferers and bleeding. 80