Topluluk hakları: Kosova ve Kuzey Makedonya örneği
Community rights: Kosovo and North Macedonia example
  1. Tez No: 991852
  2. Yazar: IBRAHIM ÖMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE ZEYBEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bir ülkede etnik, dilsel, inançsal yönleriyle çoğunluktan farklı özellikler gösteren insan topluluklarını ifade etmek üzere literatürde ve uluslararası metinlerde genellikle“azınlık”kavramı kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında ilgili kavram eleştirilmiş ve bu gruplar için“topluluk”kavramının kullanılması gerektiği savunulmuştur. Bu tercihin esin kaynağını ise çalışma kapsamında incelenen ülkeler olan Kosova ve Kuzey Makedonya oluşturmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümü`nde topluluk kavramına ve topluluk haklarının tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Ardından da uluslararası mekanizmalar, topluluk kavramının tanımlanması, topluluk türleri, anayasacılık ve insan hakları bağlamında topluluk hakları, topluluk haklarının hukuki niteliği ve liberal çokkültürcülük bağlamında topluluk haklarına yer verilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde Kosova örneği üzerinde durulmuştur. Avrupa kıtasının en genç devleti olan Kosova'da topluluk haklarıyla ilgili oldukça avantajlı anayasal ve yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bunun en temel sebebi Kosova'nın bağımsızlığı sürecinde uluslararası toplumun önemli bir rolünün bulunmasıdır. Bölümde ülke hakkında genel bilgiler, tarihsel ve anayasal gelişim, topluluk hakları ve ülkede yaşayan topluluklar incelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü Bölümü'nde ise Kuzey Makedonya örneği üzerinde durulmuştur. Kuzey Makedonya ile Kosova arasında hem de tarihsel hem de kültürel bakımdan ortak yanlar bulunmaktadır. Benzer şekilde Kuzey Makedonya'da topluluk hakları güncel ve önemlidir. Bu bölümde de ülke hakkında genel bilgiler, tarihsel ve anayasal gelişim, topluluk hakları ve ülkede yaşayan topluluklar incelenmiştir. Karşılaştırma ve Sonuç Bölümü'nde ise iki ülke topluluk hakları bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of“minority”is often used in the literature and international texts to refer to human groups in a country that differ from the majority in terms of ethnic, linguistic, and religious characteristics. In this study, the relevant concept is critiqued, and the term“community”is used for these groups. The inspiration for this choice stems from the countries examined in the study, namely Kosovo and North Macedonia. The first chapter of the study addresses the relevant concept and its historical development. It then covers international mechanisms, the definition of the community concept, types of communities, constitutionalism and human rights in the context of community rights, the legal nature of community rights, and community rights in the context of liberal multiculturalism. In the second chapter of the study, the example of Kosovo is discussed. Kosovo, the youngest state in Europe, has quite advantageous constitutional and legal arrangements regarding community rights. The main reason for this is the significant role played by the international community during Kosovo's independence process. This chapter covers general information about the country, historical and constitutional development, community rights, and the communities living in the country. In the third chapter of the study, the example of North Macedonia is discussed. There are both historical and cultural commonalities between North Macedonia and Kosovo. Similarly, community rights in North Macedonia are current and significant. This chapter also examines general information about the country, historical and constitutional development, community rights, and the communities living in the country. In the Comparison and Conclusion chapter, the two countries are compared in terms of community rights.