2023-2024 Sosyal bilgiler dersi öğretim programları ve ders kitaplarında medya okuryazarlığı becerisinin yer alma durumu
The inclusion of media literacy skills in the 2023 and 2024 Social studies curriculum and textbooks
- Tez No: 991851
- Danışmanlar: PROF. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bilim ve teknolojinin günümüz dünyasında etkisini artırmasıyla insan yaşamlarını medya araçları büyük ölçüde etkilemeye başlamıştır. Günümüzde özellikle internet, televizyon gibi medya araçları birçok insanın yaşamında vazgeçilmez bir yer tutmaktadır. İnsanlar konuşma biçimlerini, düşüncelerini, giyinişlerini, davranışlarını, yemeklerini, içeceklerini kısaca yaşamlarının her alanını etkileyen kültürel unsurlarını medya araçlarından etkilenerek değiştirebilmektedir. Bu gibi sebeplerle günümüz dünyasında medya okuryazarlığı becerisi insanların sahip olması gereken vazgeçilmez becerilerden biri haline gelmiştir. Medya okuryazarlığı becerisinin büyük ölçüde okullarda kazanılmasından dolayı mezun olan öğrencilerin medya okuryazarlığı becerisine sahip bireyler olması önemli hale gelmektedir. Bireyi etkin bir vatandaş olarak hayata hazırlama amacı olan sosyal bilgiler dersinde bu ders için hazırlanan ders kitaplarında medya okuryazarlığı becerisinin yer alması önemlidir. Bu araştırmada 2023 ve 2024 Sosyal bilgiler dersi öğretim programları (SBDÖP) ve sosyal bilgiler ders kitaplarında medya okuryazarlığı becerisinin yer alma durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma süreci içerisinde nitel araştırma metotlarından doküman incelemesi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları 2023 öğretim programında becerinin sınıflar düzeyinde farklı öğrenme alanlarında verildiğini ortaya koymuştur. Güncel olan 2024 öğretim programında ise beceri doğrudan yer almamış bilgi ve dijital okuryazarlıkları çerçevesinde verilmiştir. Günümüz dünyasında önemli becerilerden biri olmasına rağmen 2023 öğretim programındaki 5, 6 ve 7. sınıflar sosyal bilgiler ders kitaplarında bu beceriye ait toplam sadece 7 kazanımın, 2024 programında ise sadece 4 öğrenme çıktısının bulunduğu görülmüştür. Beceri 2023 öğretim programı 6 ve 7. sınıf ders kitapları bilim, teknoloji ve toplum öğrenme alanında yer almazken 2024 öğretim programında ilişkilendirilen öğrenme çıktılarının tamamı teknoloji ve sosyal bilimler öğrenme alanında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
As science and technology continue to grow in influence in today's world, media has begun to significantly impact human lives. Media tools, particularly the internet and television, have become indispensable in many people's lives People can change the way they speak, think, dress, behave, eat, drink—in short, the cultural elements that influence every aspect of their lives—through the influence of media. For these reasons, media literacy has become an essential skill in today's world. Because media literacy skills are largely acquired in school, it's crucial for graduates to be media literate. In social studies, which aims to prepare students for life as active citizens, it's crucial that media literacy skills are included in textbooks prepared for this course. This study aimed to evaluate the inclusion of media literacy skills in the 2023 and 2024 Social studies curriculum (SSC) and social studies textbooks. For this purpose, document analysis, a qualitative research method, was utilized throughout the research process. Research findings revealed that in the 2023 curriculum, skills are taught in different learning areas at the grade level. However, in the current 2024 curriculum, skills are not directly included but are taught within the framework of information and digital literacy. Although it is one of the important skills in today's world, it has been seen that there are only 7 learning outcomes of this skill in the 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks in the 2023 curriculum, and only 4 learning outcomes in the 2024 curriculum. While the 6th and 7th grade textbooks of the 2023 curriculum are not included in the science, technology and society learning area, all of the learning outcomes associated with the 2024 curriculum are included in the technology and social sciences learning area.