I. Basileios dönemi Güney İtalya Yahudileri; Toplumsal, kültürel ve dini izler
The Jews of Southern Italy in the reign of Basil I: Social, cultural and religious aspects
  1. Tez No: 991858
  2. Yazar: NURDAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dokuzuncu yüzyılda Bizans İmparatoru Ⅰ. Basileios (867-886) döneminde Güney İtalya'daki Yahudi topluluklarının durumunu incelemektedir. Tezin amacı, Bizans İmparatoru'nun Batı siyaseti bağlamında Güney İtalya üzerindeki etkisini ve bu siyasal ortamda Yahudi topluluğunun sosyal, hukuki, ekonomik ve kültürel yapısını çok yönlü olarak değerlendirmektedir. Ⅰ. Basileios'un hayatı ve hükümdarlık dönemi, Batı politikası ve bunun Güney İtalya'daki etkileri kaleme alınmıştır. Sonrasında Ahimaaz kroniği gibi dönem kaynaklarından istifade ederek Basileios'un Yahudilere karşı bakış açısı ve uygulamaları değerlendirilmiştir. Güney İtalya'nın siyasal tarihi çizilerek, bölgeye yapılan Yahudi göçleri, iskân alanları ve demografik yapıları irdelenmiştir. Yahudi toplumunun sosyal durumu, bilhassa ⅠI. Theodosius ve I. Justinianus Kanunları çerçevesinde hukuksal konumları ile Papa Ⅰ. Gregory'nin kaleme aldığı mektuplarındaki değerlendirmeler bazında analiz edilmiştir. Son olarak Güney İtalya'daki Yahudi kültürü, dini yaşamı, dillerindeki değişimler ve ekonomik faaliyetleri incelenmiştir. Bu tez, Yahudi topluluklarının yaşanılan zorluklara rağmen hem ticari hem de kültürel anlamda etkin bir varlık olarak var olma çabalarını göstermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the situation of Jewish communities in Southern Italy during the reign of the Byzantine Emperor Basil I (867–886) in the ninth century. The aim of the study is to evaluate the Emperor's influence on Southern Italy within the framework of Western politics, and to analyze the social, legal, economic, and cultural structures of the Jewish community in this political environment. The life and reign of Basil I, his Western policies, and their impact on Southern Italy are first discussed. Subsequently, Basil's perspectives and practices toward the Jews are examined with reference to primary sources, such as the Chronicle of Ahimaaz. The political history of Southern Italy, Jewish migrations to the region, settlement areas, and demographic structures are also analyzed. Particular attention is given to the social position of the Jewish community, especially in light of the laws of Theodosius II and Justinian I, as well as the evaluations found in the Letters of Pope Gregory I. Finally, the thesis explores Jewish culture, religious life, linguistic changes, and economic activities in Southern Italy. The study aims to demonstrate the efforts of Jewish communities to sustain themselves as an active commercial and cultural entity despite the challenges they faced.