Ortaokul öğrencilerinin beyin temelli öğrenme ortamındaki matematiksel soyutlama süreçleri
Mathematical abstraction processes of middle school students in a brain-based learning environment
  1. Tez No: 991859
  2. Yazar: DUDU ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beyin Temelli Öğrenme (BTÖ) ortamında altıncı sınıf öğrencilerinin cebirsel soyutlama süreçlerini incelemek ve cebir öğreniminde hem öğrencilerin hem de araştırmacının BTÖ sürecine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma deseni benimsenmiş ve durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından BTÖ ilkelerine dayalı ders planları hazırlanmıştır. Pilot uygulama, 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminin son iki haftasında Antalya ili Serik ilçesindeki bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiş; ders planları ve cebirsel ifadelerle ilgili çalışma yaprağında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Esas uygulama ise aynı eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin ilk sekiz haftasında, Serik ilçesindeki bir devlet okulunda yedi kız ve dokuz erkek olmak üzere toplam on altı öğrenciyle yürütülmüştür. Bu öğrencilerden üçü yüksek, üçü orta ve üçü düşük başarı düzeyinde olmak üzere dokuz öğrenciyle görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama araçları; cebirsel ifadelerle ilgili çalışma yaprağı, BTÖ sürecine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlüğüdür. Çalışma yaprağı verileri Piaget'in soyutlama kuramı temel alınarak betimsel analizle, görüşme formu ve araştırmacı günlüğü verileri ise içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin çoğunun cebirsel ifadelerle ilgili kavramlarda ve cebirsel ifadeler ile sözel ifadeler arasındaki dönüşümlerde deneysel soyutlamaya sahip olmadığını ve bu kavramları içselleştiremediğini göstermiştir. Cebirsel ifadeleri modelleme ve cebirsel ifadenin değerini belirleme süreçlerinde ise farklı soyutlama düzeyleri tespit edilmiştir. BTÖ sürecine ilişkin öğrenci görüşmelerinde eğitim sürecine yönelik on sekiz tema belirlenmiş; araştırmacı günlüğü bulguları araştırmacı gözlemleri teması altında sunulmuştur. Ayrıca BTÖ sürecinin uygulanmasına ve matematiksel soyutlamanın geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine sixth-grade students' algebraic abstraction processes in a Brain-Based Learning (BBL) environment and to explore both students' and the researcher's views on the BBL process in algebra learning. A qualitative research design was adopted, and a case study method was employed. Lesson plans based on BBL principles were prepared by the researcher. The pilot implementation was conducted during the last two weeks of the first semester of the 2023-2024 academic year at a public middle school in the Serik district of Antalya, Türkiye, and necessary revisions were made to the lesson plans and the worksheet on algebraic expressions. The main implementation was carried out during the first eight weeks of the second semester of the same academic year with a total of sixteen students (seven female and nine male) at a public middle school in Serik. Interviews were conducted with nine students selected as three high-, three medium-, and three low-achieving students. Data collection tools included a worksheet on algebraic expressions, a semi-structured interview form regarding the BBL process, and the researcher's journal. The worksheet data were analyzed using descriptive analysis based on Piaget's theory of abstraction, while the interview and researcher's journal data were analyzed using content analysis. The findings indicated that most students lacked empirical abstraction and were unable to internalize concepts related to algebraic expressions, particularly in transforming algebraic expressions into verbal expressions and vice versa. Different levels of abstraction were identified in modeling algebraic expressions and determining the value of algebraic expressions. In the student interviews regarding the BBL process, eighteen themes related to the instructional process were identified, and findings from the researcher's journal were presented under the theme of researcher observations. In addition, recommendations were provided regarding the implementation of the BBL process and the development of mathematical abstraction.