Ahıska Türklerinin zorunlu göç süreci ve kimlik koruma aidiyetleri
The forced migration process of Ahiska Turks and their identity protection belongings
- Tez No: 991864
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
Özet
Ahıska Türkleri, tarihsel olarak Gürcistan'ın Ahıska bölgesinde yerleşik, Türk kimliğine sahip bir topluluktur. 1944 yılında Sovyetler Birliği yönetimi tarafından gerçekleştirilen zorunlu göç sonucunda, yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü ana yurtlarından koparılarak sürgüne gönderilmiştir. Hayvan vagonlarında gerçekleştirilen uzun ve zorlu bir yolculukla başta Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan olmak üzere Sovyet coğrafyasının farklı bölgelerine dağıtılan bu topluluk, sürgün yerlerinde yetersiz barınma olanakları, ağır iklim şartları ve dil engelleri gibi ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Sovyet döneminde uygulanan politikalar ve sonraki yıllarda yaşanan siyasi gelişmeler, Ahıska Türklerinin ana yurtlarına geri dönüşü hala gerçekleşmemiştir. Bu tez çalışması, günümüzde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye, ABD ve az sayıda da olsa Gürcistan'da yaşamını sürdüren Ahıska Türklerinin Sovyetler Birliği dönemindeki zorunlu göç sürecini tarihsel ve demografik boyutlarıyla ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca bu sürecin Ahıska Türklerinin etnik kimliği üzerindeki etkileri ve sosyo-kültürel yapısındaki dönüşümler irdelenmiştir. Özellikle dil, din, geleneksel pratikler, aile yapısı ve toplumsal dayanışma ağları gibi unsurların kimliğin korunmasındaki rolü analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, Türkiye'ye göç eden Ahıska Türklerinin özellikle Bursa'da iskan eden toplumun karşılaştıkları uyum sorunları, dil engelleri ve kimlik inşası süreçleri de ayrıntılı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Meskhetian Turks are a community with a Turkic identity, historically settled in the Meskheti region of Georgia. As a result of the forced migration carried out by the Soviet Union in 1944, approximately 100,000 Meskhetian Turks were uprooted from their homeland and exiled. Deported in animal wagons to various parts of the Soviet Union—primarily Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan—this community endured a long and arduous journey and faced significant hardships in exile, including inadequate housing, harsh climatic conditions, and language barriers. Policies implemented during the Soviet era, along with subsequent political developments, have prevented the return of the Meskhetian Turks to their ancestral homeland. This thesis aims to examine the historical and demographic dimensions of the forced migration of the Meskhetian Turks during the Soviet era. Today, members of this community live in Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Azerbaijan, Turkey, the United States, and, in small numbers, Georgia. The study also explores the impact of forced migration on the ethnic identity of the Meskhetian Turks and the transformations in their socio-cultural structure. Elements such as language, religion, traditional practices, family structure, and social solidarity networks are analyzed for their role in preserving identity. Furthermore, the integration challenges, language barriers, and identity-building processes faced by Meskhetian Turks who migrated to Turkey—particularly those settled in Bursa—are examined in detail.