Enflasyonun farklı gelir grupları üzerindeki etkisi: ARDL sınır testi yaklaşımı
The effect of inflation on different income groups: ARDL bounds test approach
  1. Tez No: 991865
  2. Yazar: SELİN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HATTAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 1988–2022 yılları arasında Türkiye ekonomisinde enflasyon ile gelir dağılımı arasındaki ilişki ampirik olarak analiz edilmiştir. Gelir dağılımı, bireylerin ya da hane halklarının millî gelirden aldıkları payı ifade ederken; enflasyon, fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artışı temsil etmektedir. Gelir eşitsizliğini ölçmek için GINI katsayısı ile %20'lik gelir dilimleri kullanılmıştır. Enflasyon oranı bağımsız değişken, işsizlik ve istihdam oranları ise kontrol değişkenleri olarak ARDL modeli çerçevesinde analize dâhil edilmiştir. Ampirik bulgular, GINI katsayısının dönem boyunca belirgin dalgalanmalar sergilediğini ve Türkiye'de gelir eşitsizliğinin yüksek seviyelerde seyrettiğini ortaya koymakta; özellikle kriz dönemlerinde ve yüksek enflasyon ortamlarında eşitsizliğin daha da derinleştiğini göstermektedir. Enflasyon artışlarının en yüksek gelir grubunun gelir payını artırırken düşük ve orta gelirli kesimlerin gelirlerini azaltması, uzun dönemde enflasyonun GINI katsayısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve bozucu bir etki yarattığını doğrulamakta, kısa dönemde ise gecikmeli enflasyonun eşitsizliği geçici olarak azaltabildiğini göstermektedir. Ayrıca işsizlik oranındaki artışların gelir eşitsizliğini artıran önemli bir unsur olması, enflasyonist dönemlerde gelir dağılımının bozulduğunu ve enflasyonun gelir eşitsizliğini yapısal olarak güçlendiren bir mekanizma oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study empirically examines the relationship between inflation and income distribution in the Turkish economy from 1988 to 2022, representing the continuous increase in the general level of prices. In the study, the GINI coefficient and 20% income quintiles were used to measure income inequality. Inflation, unemployment, and employment rates were included as independent and control variables within the framework of the ARDL model. Empirical findings reveal that the GINI coefficient fluctuates significantly over time, and income inequality in Turkey remains high. Inequality is found to deepen, especially during periods of crisis and high inflation. The fact that rising inflation increases the income share of the highest-income group while reducing the incomes of low- and middle-income groups confirms that inflation has a statistically significant and deteriorating long-term effect on the GINI coefficient. In contrast, in the short term, lagged inflation may temporarily reduce inequality. Moreover, the observation that rising unemployment rates are a significant factor in increasing income inequality demonstrates that income distribution deteriorates during inflationary periods and that inflation creates a mechanism that structurally reinforces income inequality.