Inula viscosa bitkisinden elde edilen tomentosinin ehrlich asit tümörü taşıyan farelerde antitümoral etkisi
Antitumoral effect of tomentosin from inula viscosa plant on mice with ehrlich acid tumor
  1. Tez No: 991911
  2. Yazar: İZZETTİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Spontan veya nakledilebilir tümör modelleri, kinetik olarak insan kanseri türlerine benzerdir ve ilaçların geliştirilmesinde rol oynarlar. Bu çalışmada, Inula viscosa bitkisinden izole edilen tomentosin'in Ehrlich asit tümörü (EAT) üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Inula viscosa (Asteraceae) Kilis 7 Aralık Üniversitesi kampüsü çevresinden toplanmış ve tomentosin izole edilmiştir. Çalışmada, her grupta 6 fare olmak üzere 7 grup kullanılmıştır. EAT, stok farelerden alınmış ve çalışmanın başında tümör gruplarına 0,2 mL PBS (Phosphate Buffered Saline) içinde bir kez intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Tomentosin, gruplara 3 dozda (25-50-100 mg/kg) intraperitoneal olarak uygulandı. Ortalama ağırlık değişimi, toplam oksidan kapasitesi (TOS), toplam antioksidan kapasitesi (TAS) ve süperoksit dismutaz enzimi (SOD) aktivitesi incelendi. Deney sonunda hayvanlardan böbrek, ince bağırsak, kalın bağırsak ve mide alınarak histopatolojik olarak incelendi. Farelerin ağırlık değişiklikleri, SOD ve TAS sonuçları, 100 mg/kg dozunda tomentosin'in tümörü azalttığını göstermiştir. Tomentosin'in tümörlerle birlikte uygulandığı gruplarda tümörlerin morfolojik olarak doza bağlı azaldığı saptanmıştır. Sonuçlar tomentosinin tümörleri küçültmede etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmanın terapötik ajan geliştirme konusunda yapılacak araştırmalarda yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spontaneous or transplantable tumor models are kinetically similar to human cancer types and play a role in drug development. In this study, the effect of tomentosin isolated from the Inula viscosa plant on Ehrlich ascites tumor (EAT) was investigated. Inula viscosa (Asteraceae) was collected from the vicinity of Kilis 7 December University campus, and tomentosin was isolated. The study used 7 groups, with 6 mice in each group. EAT was obtained from stock mice and administered intraperitoneally once in 0.2 mL PBS (Phosphate Buffered Saline) to the tumor groups at the beginning of the study. Tomentosin was administered intraperitoneally to the groups in 3 doses (25-50-100 mg/kg). Mean weight change, total oxidant capacity (TOS), total antioxidant capacity (TAS), and superoxide dismutase enzyme (SOD) activity were examined. At the end of the experiment, the kidneys, small intestine, large intestine, and stomach were removed from the animals and examined histopathologically. The weight changes, SOD, and TAS results of the mice showed that tomentosin at a dose of 100 mg/kg reduced the tumor. In the groups where tomentosin was administered together with tumors, it was found that the tumors decreased morphologically in a dose-dependent manner. The results showed that tomentosin is effective in reducing tumors. It is thought that this study will be useful in future research on the development of therapeutic agents.