İş hukukunda disiplin cezaları
Disciplinary penalties in employment law
- Tez No: 991924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM YAYVAK NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
İş hukukunun önemli konularından biri olan disiplin cezaları, işyeri disiplininin ve çalışma barışının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada; yasal düzenlemeler, yüksek mahkeme kararları ve uygulama kapsamında iş hukukunda disiplin cezaları incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, disiplin cezaları hakkında genel bilgilere, disiplin cezalarının hukuki niteliğine, kaynaklarına ve türlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, disiplin cezalarının verilme şartlarına, taraflarına ve verilirken izlenen süreçlere ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde ise disiplin cezalarına itiraz ve disiplin cezalarına karşı yargı denetimi konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disciplinary penalties, which constitute one of the significant subjects of employment law, play an essential role in preserving workplace discipline and maintaining industrial peace. This study examines disciplinary penalties in employment law within the framework of legal regulations, supreme court decisions, and their practical application. The first section provides general information on disciplinary penalties, including their legal nature, sources, and types. The second section discusses the conditions for applying disciplinary penalties, the parties involved, and the processes followed in their implementation. The third section examines appeals against disciplinary penalties and the judicial review of disciplinary penalties.