Şeyh Muhammed Sadık Muhammed Yusuf'un hayatı, eserleri ve fıkhi görüşleri
The life, works, and jurisprudential views of Muhammad Sadiq Muhammad Yusuf
  1. Tez No: 991952
  2. Yazar: MUKHAMMADSHARIB ALIEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yirminci yüzyılın önde gelen İslam âlimlerinden Muhammed Sadık Muhammed Yusuf'un hayatını, eserlerini ve fıkhi görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. 1952-2015 yılları arasında yaşayan Muhammed Sadık, Sovyetler Birliği'nin baskı dönemi ve ardından gelen bağımsızlık sürecinde Özbekistan'da İslami ilimlerin yeniden canlanmasında merkezi bir rol oynamıştır. Araştırmada, Muhammed Sadık'in Andican'da doğumundan vefatına kadar geçen yaşam serüveni, aldığı eğitim, görev yaptığı kurumlar ve toplumsal etkileri incelenmiştir. Tefsir, hadis, fıkıh, akaid ve tarih alanlarında kaleme aldığı yüzü aşkın eser içerikleri dikkate alınarak sınıflandırılmış ve kısaca tanıtılmıştır. Özellikle fıkhi görüşleri, Hanefi mezhebi çerçevesinde değerlendirilerek çağdaş problemlere dair görüşleri bazı örnekler üzerinden olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda Muhammed Sadık'ın bir din âlimi olmanın ötesinde toplumsal dönüşümün öncüsü ve modern dünyada İslami değerlerin yaşatılmasında aktif rol oynayan bir şahsiyet olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the life, works, and jurisprudential views of Muhammad Sadiq Muhammad Yusuf, one of the leading Islamic scholars of the twentieth century. Muhammad Sadiq, who lived between 1952-2015, played a central role in the revival of Islamic sciences in Uzbekistan during the oppressive period of the Soviet Union and the subsequent independence process. In this study, Muhammad Sadiq's life trajectory—from his birth in Andijan to his death—his education, the institutions in which he served, and his social influence are examined. His more than one hundred works, written in the fields of tafsir, hadith, fiqh, creed (ʿaqāʾid), and history, are classified on the basis of their contents and briefly introduced. In particular, his legal opinions are assessed within the framework of the Hanafi school, and his views on contemporary issues are analyzed through selected examples. The findings of this study reveal that Muhammad Sadiq was not only a religious scholar but also a pioneer of social transformation, actively contributing to the preservation of Islamic values in the contemporary world.