Farklılıkların yönetiminde kültürel zekanın rolü: Uluslararası öğrenciler üzerine bir araştırma
The role of cultural i̇ntelligence in managing diversity: A study on i̇nternational students
  1. Tez No: 991951
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle farklı kültürel ve bireysel özelliklere sahip bireylerin bir araya geldiği ortam sosyal ve örgütsel yapılar giderek yaygınlaşmaktadır. Bu farklılık örgütler açısından hem fırsatlar hem de zorluklar getirmektedir. Farklılıkların yönetimi bu bağlamda stratejik bir süreç olarak önem kazanmaktadır. Kültürel zekâ ise bireylerin farklı kültürel bağlamlara uyum sağlama ve etkili etkileşim kurma yeteneği olarak tanımlanmakta ve farklılıkların yönetiminde temel bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, farklılıkların yönetimi sürecinde kültürel zekânın rolünü incelemek ve bu ilişkinin yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören uluslararası öğrenciler üzerindeki yansımalarını nicel yöntemlerle ortaya koymaktır. Literatürde, farklılıkların yönetimi ile kültürel zekâ ilişkisinin genellikle iş dünyası ve örgütsel bağlamlarda ele alındığı görülmektedir. Uluslararası öğrenciler üzerinde yürütülmüş çalışmalara ise rastlanmamıştır. Bu doğrultuda yürütülen araştırma söz konusu ilişkiyi uluslararası öğrenciler örnekleminde ele alması bakımından alan yazına özgün bir katkı sunmaktadır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında Kastamonu Üniversitesi'nde öğrenim gören 513 uluslararası öğrenciden veriler toplanmıştır. Araştırmada farklılıkların yönetimi ölçeği ile kültürel zekâ ölçeği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS-27 programı ve AMOS-22 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, öğrencilerin kültürel zekâ düzeylerinin farklılıkları yönetme becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada öğrencilerin farklılıkların yönetimi düzeyleri ve kültürel zekâ düzeylerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi sonucunda; cinsiyet değişkenine göre farklılıkların yönetimi anlamlı şekilde farklılık gösterirken, kültürel zekâ düzeylerinde ise anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Yaş değişkenine göre hem farklılıkların yönetimi hem de kültürel zekâ düzeylerinde anlamlı şekilde farklılıklar gözlemlenmiştir. Eğitim düzeylerine göre farklılıkların yönetimi ve kültürel zekâ düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sınıf düzeylerine göre farklılıkların yönetimi düzeyleri ve kültürel zekâ düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Fakülte değişkenine göre anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, social and organizational structures in which individuals with different cultural and individual characteristics coexist are becoming increasingly common. This diversity brings both opportunities and challenges for organizations. In this context, diversity management gains importance as a strategic process. Cultural intelligence is defined as the ability of individuals to adapt to different cultural contexts and interact effectively; it plays a fundamental role in diversity management. The main purpose of this study is to examine the role of cultural intelligence in the diversity management process and to reveal the reflections of this relationship on international students studying in higher education institutions with quantitative methods. In the literature, it is seen that the relationship between diversity management and cultural intelligence is generally addressed in business and organizational contexts, but there is a limited number of studies on foreign students. In this context, data was collected from 513 international students studying at Kastamonu University. The study used a diversity management scale and a cultural intelligence scale, and the data obtained were analyzed using SPSS-27 and AMOS-22. The findings revealed that students' cultural intelligence levels had a statistically significant and positive effect on their diversity management skills. When examining students' diversity management and cultural intelligence levels in terms of demographic variables, significant differences were found in diversity management based on gender, while no significant differences were found in cultural intelligence levels. Significant differences were observed in both diversity management and cultural intelligence levels based on age. No significant differences were found in diversity management or cultural intelligence levels based on education. No significant differences were found in diversity management and cultural intelligence levels based on grade. No significant differences were observed in cultural intelligence levels across faculties.