Hüsamzâde İbrahim Efendi'nin Şerhu Tekmileti Tağyîri'l-Miftâh adlı eserinin tahkik ve tahlili
A critical edition and analytical study of Ḥüsāmzāde Ibrāhīm Efendi's Sharḥ Takmilat Taġyīr al-Miftāḥ
  1. Tez No: 991955
  2. Yazar: ELİF GÜL GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Sekkâkî'nin Miftâhu'l-ulûm'u ortaya koyduğu tertip, tasnif ve kavramsal çerçeve ile belâgat ilminin sistematik bir disiplin olarak teşekkül etmesinde dönüm noktası kabul edilen temel metinlerden biridir. Kazvînî'nin Telhîsu'l-Miftâh'ı, Teftâzânî ve Cürcânî'nin şerhleri ile klasik belâgat düşüncesinin ana referans metni hâline gelen eser, Osmanlı medreselerinde okutulmuş ve etrafında şerh, hâşiye, ihtisar gibi zengin bir literatür oluşmuştur. Bu literatürün dikkat çekici örneklerinden biri, Kemalpaşazâde'nin Şerhu Tağyîri'l-Miftâh adlı eserine tekmile/zeyil niteliğinde kaleme alınan Hüsamzâde İbrahim Efendi'nin Şerhu Tekmileti Tağyîri'l-Miftâh adlı eseridir. Hüsamzâde Miftâh metninde ibare ekleme (ziyâde), çıkarma (hazif), dönüştürme (tağyîr) ve yer değiştirme (takdîm-tehîr) gibi müdahalelerde bulunarak metni yeniden inşa etmiş; bu yeni metin üzerine yazdığı şerh ve hâşiyede söz konusu müdahalelerin gerekçelerini açıklamıştır. Bu müdahaleler Miftâh'ın ilmî içeriği ile ilgili olduğu gibi eserin tertibi, dil ve üslubuna dair de gerçekleşmiştir. Hüsamzâde bu metni açıklarken kendinden önceki belâgat birikiminden yararlanmakla birlikte, başta Teftâzânî ve Cürcânî olmak üzere belâgat âlimlerine yoğun eleştiriler de yöneltmiştir. Miftâh'ın veya diğer belâgat âlimlerinin yanlış yorumlanması, yetersiz veya hatalı gerekçelerin ileri sürülmesi, tutarsız açıklamalarda bulunulması, farklı veya yanlış anlaşılmaya müsait ifade kullanılması öne çıkan eleştirilerden bazılarıdır. Bununla birlikte bu âlimlere belâgatin yanı sıra sarf, nahiv ve zaman zaman mantık, kelâm, lügat, tefsir alanlarında da tenkitler yöneltmiştir. Tezin birinci bölümünde Hüsamzâde'nin hayatı ve eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde Şerhu Tekmileti Tağyîri'l-Miftâh'ın nispeti, telif özellikleri, muhtevası, yöntem ve üslubu, nüshaları, üzerine yapıldığı ileri sürülen çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Hüsamzâde'nin Miftâh metninde yaptığı değişiklikler, bu değişikliklere dair şerh ve hâşiyesinde ortaya koyduğu gerekçeler ve belâgat âlimlerine yönelttiği eleştiriler örnekler üzerinden sınıflandırılarak incelenmiştir. Şerhu Tekmileti Tağyîri'l-Miftâh'ın hâşiyesi ile tahkik edilen metni tezin sonunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Al-Sakkākī's Miftāḥ al-ʿUlūm is one of the foundational texts regarded as a turning point in the formation of rhetoric (balāgha) as a systematic discipline, owing to the structure, classification, and conceptual framework it introduced. Through al-Qazwīnī's Talkhīṣ al-Miftāḥ and the commentaries of al-Taftāzānī and al-Jurjānī, the work became the principal reference text of classical rhetorical theory. It was taught in Ottoman madrasas and gave rise to a rich body of literature consisting of commentaries (sharḥ), glosses (ḥāshiya), and abridgements. One of the most noteworthy works within this tradition is Sharḥ Takmilat Taġyīr al-Miftāḥ by Ḥüsāmzāde Ibrāhīm Efendi, composed as a completion/supplement (takmila/zayl) to Kemalpaşazāde's Sharḥ Taġyīr al-Miftāḥ. In the Miftāḥ text, Ḥüsāmzāde reconstructed the work by intervening directly in the text through additions (ziyāda), omissions (ḥadhf), transformations (taġyīr), and rearrangements (taqdīm–taʾkhīr). In the commentary and gloss he wrote on this newly constructed text, he explained the justifications for these interventions. These interventions concern not only the scholarly content of the Miftāḥ but also its structure, language, and style. While drawing upon the rhetorical tradition that preceded him, Ḥüsāmzāde also directed extensive criticisms toward earlier scholars of rhetoric, most notably al-Taftāzānī and al-Jurjānī. Among his prominent criticisms are the misinterpretation of the Miftāḥ or other rhetorical works, the presentation of insufficient or erroneous justifications, the use of inconsistent explanations, and the employment of expressions liable to misunderstanding. In addition, he directed criticisms in the fields of rhetoric, morphology (ṣarf), syntax (naḥw), and occasionally logic, theology (kalām), lexicography, and Qurʾānic exegesis (tafsīr). The first chapter of the thesis introduces the life and works of Ḥüsāmzāde. The second chapter examines the attribution of Sharḥ Takmilat Taġyīr al-Miftāḥ, its features of composition, content, method and style, manuscript copies, and the studies claimed to have been conducted on it. The third chapter analyzes, through classified examples, the changes Ḥüsāmzāde made to the Miftāḥ text, the justifications he presented for these changes in his commentary and gloss, and the criticisms he directed at scholars of rhetoric. The critically edited text of Sharḥ Takmilat Taġyīr al-Miftāḥ, together with its gloss, is presented at the end of the thesis.