Millî Mücadele döneminden günümüze Özbekler Tekkesi
Uzbeks Lodge from the National Struggle period to the present
- Tez No: 991984
- Danışmanlar: PROF. DR. MEŞKURE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Üsküdar Sultantepe'de yer alan Özbekler Tekkesi dinî, siyasî, sosyal ve kültürel yönleriyle incelenmiştir. XVIII. yüzyılda Nakşibendi tarikatına bağlı bir tekke olarak inşa edilen Özbekler Tekkesi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde çok yönlü bir işlev üstlenmiştir. Osmanlı döneminde dinî amaçlarla kurulan Özbekler Tekkesi, zamanla siyasî ve kültürel faaliyetlerin de yürütüldüğü bir merkez hâline gelmiştir. Literatürde Özbekler Tekkesi denildiğinde, özellikle Millî Mücadele dönemindeki faaliyetleriyle öne çıktığı görülmektedir. Bu süreçte Özbekler Tekkesi, İstanbul'dan Anadolu'ya silah, cephane ve gönüllü sevkiyatının gizli olarak yürütüldüğü önemli merkezlerden biri olmuştur. Cumhuriyet'in ilk yıllarında çıkarılan 1925 tarihli ve 677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Kapatılması Kanunu sonrasında, Özbekler Tekkesi resmî olarak kapatılmış olsa da manevî geleneğini ve kültürel kimliğini koruyarak varlığını sürdürmüştür. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, Millî Mücadele döneminde önemli bir rol üstlenen Özbekler Tekkesi'nin Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan tarihsel süreçteki dinî, sosyal ve kültürel işlevlerini değerlendirmek ve Türkiye'nin yakın dönem siyasî tarihi açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Uzbeks Lodge in Üsküdar Sultantepe was examined with its religious, political, social and cultural aspects. Built in the XVIII century as a lodge affiliated to the Naqshbandi order, the Uzbeks Lodge undertook a versatile function during the Ottoman and Republican periods. The lodge, which was established for religious purposes during the Ottoman period, became a center where political and cultural activities were carried out over time. When the Uzbeks Lodge is mentioned in the literature, it is seen that it stands out especially with its activities during the National Struggle period. In this process, the Uzbeks Lodge became one of the important centers where the shipment of weapons, ammunition and volunteers from Istanbul to Anatolia was carried out secretly. After the Law No. 677 on the Closure of Dervish Lodges, Zawiyas and Tombs dated 1925, which was enacted in the first years of the Republic, the Uzbeks Lodge was officially closed, but it continued its existence by preserving its spiritual tradition and cultural identity. In this context, the main purpose of the study is to evaluate the religious, social and cultural functions of the Uzbeks Lodge, which played an important role in the National Struggle period, in the historical process from the Ottoman Empire to the Republic and to reveal its importance in terms of Turkey's recent political history.