Çağdaş Azerbaycan şairlerinin eserlerinde Karabağ Savaşının temsili
Representation of Karabakh War in the works of contemporary Azerbaijani poets
- Tez No: 965758
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında patlak veren en şiddetli etnik politik çatışmalardan biri olan Karabağ savaşının Azerbaycan edebiyatındaki yansımalarını incelemektedir. Bu çalışma, özellikle Birinci Karabağ Savaşı sonrasından günümüze değin yazılan şiir türündeki edebî eserlere odaklanarak, Karabağ temasının Azerbaycan şiirinde nasıl işlendiğini, bu alanda eser veren şairlerin görüşlerini ve söz konusu edebî çalışmalar hakkındaki değerlendirmeleri ele almaktadır. Çalışmada zaman dilimi olarak Karabağ çatışmasının ilk çıktığı 1988 yılı sonrası esas alınmaktadır. Edebiyatın halkların milli bilincinin gelişmesinde inkâr edilmez bir etkisi olmuştur. İlk Karabağ savaşının vuku bulduğu tarihten günümüze kadar Azerbaycan edebiyatında millî mücadele, millî bilinç bağlamında Karabağ konusu sıkça işlenmiştir. Azerbaycan sahasının önde gelen şairlerinin Karabağ'a dair yazdığı şiirler, şairlerin kişisel duygu, düşünce, özlem ve hayallerini yansıtmakla beraber ulusal hükümetler tarafından benimsenen genel siyasi söylemlere de ayna tutmaktadır. Bu tez, Karabağ konusunun Azerbaycan şiirinin özünde nasıl işlendiğini incelemeyi, üslup, söylem ve ana akım anlatıları tespit etmeyi ve ulusal söylemlerin şiirlere yansıyan izlerini sürmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada 1988 sonrası dönem baz alınarak, Birinci Karabağ Savaşı döneminden günümüze kadar ortaya konulmuş olan edebî ürünler ele alınacak ve ayrı ayrı şairlerin eserlerinden seçilmiş şiir örnekleri analiz edilecektir. Çalışmada şiirlerin tahlil edilmesiyle beraber, içe bakış yöntemiyle temalar belirlenecektir. Tezin içeriğini oluşturan Çağdaş Azerbaycan Şairlerinin Eserlerinde Karabağ Savaşının Temsili konusu ile ilgili edebî çalışmaların analitik değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu kapsamda eser-şahsiyet-dönem etkileşiminden hareketle konunun kapsadığı sosyal siyasi konjonktür ve tarihî perspektif esas alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reflections of the Karabakh conflict, one of the first and most violent ethno-political conflicts that broke out during the collapse of the Soviet Union, in Azerbaijani literature. This study focuses on literary works in the form of poetry written from the First Karabakh War to the present day, and examines how the Karabakh theme has been handled in Azerbaijani poetry, the views of poets who have worked in this field, and evaluations of these literary works. The study takes as its basis the period after 1988, when the Karabakh conflict first broke out. Literature has had an undeniable impact on the development of the national consciousness of the people. From the date of the First Karabakh War to the present day, the Karabakh issue has been frequently handled in Azerbaijani literature in the context of national struggle and national consciousness. The poems written by the leading poets of the Azerbaijani field on Karabakh reflect the poets' personal feelings, thoughts, longings, and dreams, as well as the general political discourses adopted by national governments. This thesis aims to examine how the Karabakh issue is handled in the essence of Azerbaijani poetry, to identify style, discourse and mainstream narratives and to trace the reflections of national discourses in poems. In the study, literary works produced from the period of the First Karabakh War to the present day will be discussed based on the period after 1988 and selected poetry examples from the works of individual poets will be analyzed. In the study, along with the analysis of poems, themes will be determined with the introspection method. An analytical evaluation of literary works related to the subject of the Representation of the Karabakh War in the Works of Contemporary Azerbaijani Poets, which constitutes the content of the thesis, will be made. In this context, the socio-political conjuncture and historical perspective covered by the subject will be taken as basis, based on the interaction of work-person-period.