Elma yapraklarında mekanik olarak simüle edilmiş dolu zararının meyve kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltıcı rizobakteri uygulamaları ve SCAMP gen ailesinin ifade analizleri
Application of rhizobacteria and expression analyses of the SCAMP gene family to reduce the adverse effects of mechanically simulated hail damage on fruit quality in apple leaves
- Tez No: 992030
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ATAY, DOÇ. DR. SELMAN ULUIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ilkim değişikliklerinin sonucu olarak meydana gelen ekstrem hava olayları içerisinde dolu yağışı meyve türlerinde önemli kalite ve verim kayıplarına yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında elmada, dolu hasarı simülasyonu sonrası bakteri ve amino asit uygulamalarının meyve fizikokimyasal özelliklerine olan etkilerinin hem fizyolojik hem de moleküler düzeyde etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Dolu hasarının simülasyonu, delgeç kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve hasardan 1 gün sonra ağaçlara amino asit, bakteri ve amino asit + bakteri uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Meyve özellikleri dolu hasarı ile önemli düzeyde azalmış, dolu sonrası yapılan uygulamalar meyve eni, boyu, ağırlığı ve sertliği parametrelerinde istatistiksel olarak önemli farklılıklar oluşturmamıştır. Dolu hasarı simülasyonu yapılan tüm uygulamalarda, suda çözünebilir kuru madde miktarı değerleri kontrole kıyasla istatistiksel olarak önemli düzeyde azalış göstermiştir. Renk parametreleri arasında, L* değeri uygulamalardan anlamlı düzeyde etkilenmiş, kontrol ve dolu uygulamalarında bu değer diğer uygulamalara oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Biyoinformatik çalışmalar kapsamında elma genomunda MdSCAMP gen ailesinin altı farklı üyesi tanımlanmıştır. RT-qPCR sonuçları, dolu hasarı altında MdSCAMP3 ve MdSCAMP4 genlerinin ılımlı fakat tutarlı bir indüksiyon sergilediğini, buna karşın dolu sonrası uygulanan amino asit ve amino asit + bakteri uygulamalarının bu genlerin ifade düzeylerini baskıladığını ortaya koymuştur. MdSCAMP5 ise özellikle 14. günde dolu uygulamasıyla en güçlü transkripsiyonel yanıtı veren gen olarak öne çıkmış; ancak bakteri içeren uygulamaların bu yüksek ifade düzeyini kısmen azalttığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dolu hasarının elma meyvelerinde verim ve kaliteyi belirgin biçimde sınırlandırdığını, amino asit ve bakteri uygulamalarının bu etkiyi sınırlı ölçüde hafifletebildiğini ve MdSCAMP5 geninin abiyotik stres dayanıklılığının artırılmasına yönelik elma ıslah programları için umut vadeden bir hedef olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a consequence of global climate change, extreme weather events, particularly hailstorms, cause significant yield and quality losses in fruit crops. This thesis aimed to determine, at both physiological and molecular levels, the effects of bacterial and amino acid applications on the physicochemical properties of apple fruits following simulated hail damage. Hail damage was simulated using a punch tool, and amino acid, bacterial, and combined amino acid + bacterial treatments were applied to trees one day after damage. Fruit quality traits were significantly reduced by hail damage; however, post-hail treatments did not result in statistically significant differences in fruit width, length, weight, or firmness. In all treatments subjected to hail simulation, soluble solid content values showed a statistically significant decrease compared with the control. Among color parameters, the L* value was significantly affected by the treatments, with control and hail-only treatments exhibiting higher L* values than the other treatments. Within the scope of bioinformatics analyses, six distinct members of the SCAMP gene family were identified in the apple genome. RT-qPCR results revealed that MdSCAMP3 and MdSCAMP4 genes exhibited moderate but consistent induction under hail stress, whereas amino acid and amino acid + bacterial treatments applied after hail damage suppressed the expression of these genes. MdSCAMP5 emerged as the gene showing the strongest transcriptional response, particularly on day 14 following hail treatment; however, this elevated expression was partially reduced by treatments containing bacteria. Overall, the findings indicate that hail damage markedly constrains yield and quality in apple fruits, that amino acid and bacterial applications can alleviate these adverse effects to a limited extent, and that the MdSCAMP5 gene represents a promising target for improving abiotic stress tolerance in apple breeding programs.