Prediyaliz ve diyaliz hastalarında vasküler kalsifikasyon sıklığı ve patogenezi
Frequency and pathogenesis of vascular calcification in hemodialysis and predialysis patients
  1. Tez No: 412801
  2. Yazar: ZEYNEP BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı olan hastalarda kardiyovaskuler hastalıklar önde gelen ölüm sebebidir ve bu populasyonda vaskuler kalsifikasyon oldukça yaygındır. Koroner kalsifikasyonla karşılaştırıldığında abdominal aort kalsifikasyonu (AAK) son dönem böbrek yetmezliği hastalarında daha az çalışılmıştır. Prediyalitik hastalarda ise AAK hakkında sınırlı sayıda çalışma vardır. Hemodiyaliz hastalarında ve prediyalitik hastalarda lateral abdominal grafi ile AAK'u değerlendirmeyi ve patofizyolojik nedenlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 18 yaş üstünde olan, 259 hemodiyaliz hastası, 300 prediyalitik hasta ve 60 böbrek fonksiyonu normal olan kontrol grubu alındı. En az 3 aydır hemodiyalize giren hastalar hemodiyaliz grubuna alındı. Prediyalitik gruba her evrede 60'ar hasta ve bunların da yarısı diyabetik olacak şekilde hasta alındı. AAK skorunu değerlendirmek için lateral lomber grafi kullanıldı. L1den L4'e kadar tüm lomber vertebra segmentine komşu abdominal aort duvarındaki kalsifiye depositler 24 puanlık skor sistemi ile derecelendirildi. Ortalama hesaplamaları, gruplararası karşılaştırmalar, korelasyon analizleri SPSS 17 programı yardımı ile yapıldı. Bulgular: Abdominal aort kalsifikasyonu (AAK?1) hemodiyaliz hastalarının %71,8, prediyalitik hastaların %45,7 ve kontrol grubunun %33,3'ünde mevcuttu. Ortalama AAK skoru hemodiyaliz grubunda 4±4,7, prediyalitik grupta 2,07±3,35 ve kontrol grubunda 1,02±1,84 idi.
Özet (Çeviri)
Background: Cardiovascular disease is the leading cause of death among chronic kidney disease (CKD) patients and vascular calcification is highly prevalent in this population. There are fewer studies on abdominal aorta calcification (AAC) in CKD patients compared to studies on coronary calcification. There are also limited studies on AAC in predialysis CKD patients. We aimed to study AAC by evaluating lateral lumbar plain X-ray graphy in hemodialysis and predialysis patients and investigate pathophysiologic relations. Materials and Methods: In this study, 259 hemodialysis patients, 300 predialysis patients and 60 healthy controls, all being over age of 18 were evaluated. Hemodialysis patients were on hemodialysis for more than 3 months. Sixty patients, half of them being diabetic were enrolled for each of 5 CKD stages in predialytic group. Lateral lumbar X-ray graphy was used to evaluate AAC scores. All calcified deposits of abdominal aorta wall next to all lumbar vertebra segments from L1 to L4 were measured by a 24 points scoring system. Calculations of means, comparisons of groups, and correlation analyses were made by using SPSS program. Results: Abdominal aorta calcification (AAC score?1) was present in 71,8% of the hemodialysis patients, 45,7% of the predialysis patients and in 33,3% of the control group. Mean (±SD) AAC scores of the hemodialysis, predialysis and control groups were 4±4,7, 2,07±3,35 and 1,02±1,84 respectively.