İslâm hukuku ve Yahudi hukukunda helâl haram gıdaların karşılaştırılması
Comparison of halal and haram foods in Islamic law and Jewish law
  1. Tez No: 992088
  2. Yazar: MUSTAFA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda gereksinimi, tarih boyunca tüm toplumların en önemli konusu olarak görülmüştür. Gıdanın kıtlığı ya da bolluğu kadar onun niteliği de fazlasıyla önem taşımıştır. Her dine ilişkin belli başlı gıda ilkeleri bulunmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, İslâm hukuku ve Yahudi hukukunda helâl ve haram olarak kabul edilen gıdaların karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmektir. Araştırmada belirlenen bu amaç doğrultusunda ilk olarak konuyla ilgili kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda ulaşılan temel kaynaklar ve güncel metinlerden elde edilen bilgilerden yararlanılarak araştırmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Daha sonra yapılan incelemelerde, İslâm hukukundaki helâl ve haram gıdalar ile Yahudi hukukundaki helâl ve haram gıdalar belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu süreçte özellikle iki hukuk sisteminde yer alan temel ilkeler, kutsal metinlerdeki dayanaklar ve gıdaya dair hükümlerin şekillenmesinde etkili olan ortak kriterler dikkate alınmıştır. Bu karşılaştırmadan elde edilen bulgulara çalışmanın sonuç bölümünde yer verilmiştir. Bu araştırma, İslâm hukuku ve Yahudi hukukunda yer alan helâl ve haram gıdalar tespit edilerek iki farklı dinin gıdaların helâllik ve haramlığı hakkındaki görüşlerinin karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Literatür içerisinde İslâm hukuku ve Yahudi hukukunda ayrı ayrı helâl ve haram gıdaları ele alan pek çok araştırma bulunmasına rağmen, bahsedilen iki hukukun birbirleriyle karşılaştırmalı analizini gerçekleştiren çalışmaların neredeyse hiç bulunmaması sebebiyle bu boşluğun doldurulması çalışmayı önemli kılmaktadır. Ayrıca araştırmanın, ileride konu ile ilgili yapılacak akademik çalışmalara katkı ve yön gösterme potansiyeli taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Food requirements have been considered the most important issue for allsocieties throughout history. The quality of food has been as important as its scarcity or abundance. Every religion has certainfood principles. The main objective of this research is to conduct a comparative analysis of foods considered halal and haram in Islamic law and Jewish law.In line with this objective, the first step in the research was to conduct a comprehensive literature review on the subject.The conceptual framework of the research was established using the basic sources identified in the literature review and information obtained from current texts.Using the fundamental sources and currenttexts identified through the literature review, the conceptualframework of the research was established. Subsequently, Islamic law'shalal and haram foods were identified and compared with Jewish law's halal and haram foods. During this process, the fundamental principles found in the two legal systems, the bases in the sacred texts, and the common criteria that shaped therulings on food were taken into consideration. The findings obtained from thiscomparison are presented in the conclusion section of the study. This research aims to identify halal and haram foods in Islamic and Jewish law and to analyze the views of two different religions on the halal and haram status of foodsin a comparative manner. Although there are many studies in the literature that deal with halal and haram foods separately in Islamic law and Jewish law,the fact that there are almost no studies that perform a comparative analysis of the two laws mentionedmakes this study important in filling this gap.Furthermore, it is considered that the study has the potential to contribute to and guide future academic studies on the subject. Furthermore, the study is considered to have the potential to contribute to and guide future academic research on the subject.