Okul kaygısının sınıf içi başarıya etkisinin ve çözüm yollarının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examining the effect of school anxiety on classroom success and solutions according to teachers' opinions
  1. Tez No: 992136
  2. Yazar: LACHYN BAYRYYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerde görülen okul kaygısının sınıf içi başarıya etkisi ve çözüm yolları öğretmen görüşlerine göre incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseniyle yürütülmüş; çalışma grubunu Malatya ilinde Doğa Okulları ilkokul kademesinde görev yapan 20 öğretmen oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler, öğrencilerin özellikle derslerin zorlaştığı ve değerlendirme süreçlerinin yoğunlaştığı dönemlerde daha yüksek kaygı yaşadıklarını belirtmiştir. Kaygının dikkat, motivasyon ve derse katılımı olumsuz etkilediği; bu durumun akademik performans düşüşüne yol açtığı ifade edilmiştir. Okul kaygısının göstergeleri arasında sınıf içi katılımın azalması, çekingenlik, akran etkileşimlerinde zayıflama ve pasifleşme yer almaktadır. Kaygıyla başa çıkmada rahatlatıcı etkinlikler, grup çalışmaları, bireysel iletişim, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve öğretmenlerin kaygı yönetimi konusunda desteklenmesi önemli görülmüştür. Sonuç olarak, okul kaygısının azaltılmasının öğrencilerin akademik başarısını artırabileceği; öğretmen desteği, güven ortamı ve psikolojik destek hizmetlerinin bu süreçte belirleyici rol oynadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of school anxiety on classroom success and solutions according to teachers' perspectives. The research was conducted using a phenomenological design, a qualitative research method; the study group consisted of 20 teachers working in the primary school level of Doğa Schools in Malatya province. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using content analysis. According to the findings, teachers stated that students experience higher levels of anxiety, especially during periods when lessons become more difficult and assessment processes intensify. Anxiety negatively affects attention, motivation, and class participation, leading to a decrease in academic performance. Indicators of school anxiety include decreased classroom participation, shyness, weakened peer interaction, and passivity. Relaxing activities, group work, individual communication, strengthening psychological counseling services, and supporting teachers in managing anxiety were considered important in coping with anxiety. In conclusion, it was assessed that reducing school anxiety can improve students' academic success; teacher support, a safe environment, and psychological support services play a decisive role in this process.