Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde zarar görenin veya ölenin yakınlarının manevi tazminat talebi
The non-pecuniary compensation demand of the dependants in cases of severe bodily harm and death
- Tez No: 992147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ORAL MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 56. maddesi, ağır bedensel zarar veya ölüm halinde zarar görenin veya ölenin yakınlarına manevi tazminat talebinde bulunma hakkı vermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde kişilik hakkı, bedensel bütünlüğün ihlali ve manevi zarar gibi kavramlar değerlendirilmeye çalışılmış, özellikle yakınların manevi tazminat talebine olanak veren zararın öğretide tartışmalı olan hukuki niteliğinin üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yakınların manevi tazminat talebinin koşulları, genel ve özel koşullar olarak sınıflandırılarak incelenmeye çalışılmıştır.“Yakın”sıfatının ve“ağır bedensel zarar”kavramının belirlenmesine ilişkin öğreti ve uygulamadaki eğilimler gözlemlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise manevi tazminat talebinin amacı, özellikleri, belirlenmesi ve talebe uygulanacak hükümlerin tespiti üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 56 of Turkish Code of Obligations (Law No. 6098) allows dependants of the injured or dead person a right to demand non-pecuniary compensation in cases of severe bodily harm and death. In the first section of the study, concepts such as personality right, violation of bodily integrity and non-pecuniary damages are evaluated, as well as especially elaborating the legal nature of the damage, which is controversial in legal doctrine and allows dependants to demand non-pecuniary compensation. In the second section of the study, the conditions for dependants' right to demand non-pecuniary compensation are accentuated, by classifying as general and specific conditions. Trends in doctrine and legal practice regarding the determination of the terms“dependant”and“severe bodily harm”have been observed. In the final section of the study, the purpose, characteristics, determination and applicable provisions of non-pecuniary compensation have been discussed.