Afet zamanlarında din görevlilerinin manevi destek deneyimleri: 6 Şubat 2023 depremleri örneği
Spiritual support experiences of religious officials in times of disaster: The case of February 6, earthquakes
  1. Tez No: 992150
  2. Yazar: BEKİR KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezde 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler sonrasında gönüllülük esası ile deprem bölgelerine giden Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev yapan din görevlilerinin psikososyal ve manevi destek faaliyetlerinin nasıl planlandığı, görevlilerin bölgelere nasıl ulaştığı, bu esnada nasıl bir karar verme süreci yaşadıkları, bu destekler ile ilgili öncesinde bir eğitimlerinin olup olmadığı, bölgede ne gibi faaliyetlerde bulundukları, bu faaliyetlerin insanlara manevi iyi oluş noktasında faydalı olup olmadığı bizzat gönüllülerin kendilerinden dinlenilerek yaşanılan hadiselerle anlaşılmak istenmiştir. Araştırma, giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, kapsam ve sınırlılıkları ile araştırmada kullanılan nitel metodolojiye dair bilgilere yer verilmektedir. Birinci bölüm olan kavramsal çerçevede, afet, gönüllülük, din, maneviyat ve manevi destek gibi temel kavramlar tanımlanmış, Türkiye'de manevi destek hizmetlerinin tarihsel ve kurumsal gelişimi incelenmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın manevi destek hizmetlerindeki rolü ve çalışmalarına değinilmiştir. İkinci bölüm olan bulgular ve yorum başlığı altında ise, katılımcı din görevlileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler tematik olarak sunulmuş ve analiz edilmiştir. Araştırma, tüm bu bulguların bütüncül bir şekilde tartışıldığı değerlendirme ve sonuç bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to understand how the psychosocial and spiritual support activities of religious officials working in the Presidency of Religious Affairs who went to the earthquake zones on a voluntary basis after the February 6, 2023 Kahramanmaraş Centered Earthquakes were planned, how the officials reached the regions, what kind of decision-making process they went through, whether they had any training regarding this support beforehand, what kind of activities they carried out in the region, whether these activities were beneficial to people in terms of spiritual well-being by listening to the volunteers themselves and the events they experienced. The introduction to the study outlines the research problem, its aim and significance, and the scope and limitations of the work. This section also details the qualitative methodology employed. The first chapter establishes the conceptual framework for the study. It begins by defining key terms such as disaster, volunteerism, religion, spirituality, and spiritual support, and subsequently examines the historical and institutional development of these services in Turkey, with a particular focus on the role of the Directorate of Religious Affairs. In the second chapter, under the title of“Findings and Interpretation,”the data obtained from interviews with the participating religious officials are presented and analyzed thematically. The research is concluded with the“Evaluation and Conclusion”section, where all these findings are discussed in a holistic manner.