Türkiye'de yükseköğretimde uluslararasılaşma bağlamında yabancı öğrencilerin deneyimleri
Experiences of international students in the context of internationalization of higher education in Türkiye
- Tez No: 992151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BUYRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Özellikle son on yılda üniversitelerdeki uluslararası öğrenci sayısındaki artışla birlikte Türkiye, en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ilk on ülke arasında yerini almıştır. Bu tez çalışması, uluslararası öğrencilerin Türkiye'yi tercih nedenlerine, tercihlerini etkileyen kurumsal politikalara, aldıkları eğitime ilişkin görüşlerine, eğitim sonrası beklentileri ile yaşadıkları sorunlara odaklanmaktadır. Bu araştırmada, nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenoloji kullanılmıştır. Çalışma grubunu; uyruk, cinsiyet, üniversite ve eğitim kademesi göz önünde bulundurularak seçilen Ankara'da eğitim gören 15 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiş ve raporlaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda; dini, kültürel ve coğrafi yakınlık, eğitim kalitesi, sosyal çevrenin yönlendirmeleri, Türkiye'deki yaşam maliyetlerinin erişilebilir olması ile ülkelerindeki sınırlı akademik olanaklar, öğrencilerin tercihini şekillendiren etkenler olarak tespit edilmiştir. Yurt dışında faaliyet gösteren kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları, öğrencilerin Türkiye'ye yönlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Katılımcılar aldıkları eğitimin kalitesinden memnundur ve mesleki yaşamlarına katkı sunduğunu düşünmektedir. Katılımcıların çoğu, mezuniyet sonrası ülke tercihlerini, Türkiye ve diğer ülkelerdeki eğitim ile istihdam olanaklarını gözeterek belirlemektedir. Öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecini altı ay ila bir yılda tamamladıkları, ancak eğitimlerinin ilk yılında akademik Türkçe konusunda sorunlarla karşılaşabildikleri görülmüştür. Aşılamaz nitelikte bir kültürel uyum zorluğu veya kültür şoku tespit edilmemiştir. Genel bir ayrımcılık görülmemekle birlikte belirlenen ayrımcılık vakalarının tümü Afrikalı öğrencilere yöneliktir. İkamet izni süreci, ilgili kurumlar arasında imzalanan protokolle büyük oranda kolaylaştırılmıştır. Zorunlu staj haricinde öğrencilerin staj yapması konusunda sorunlar devam etmektedir. Bu araştırma, uluslararası öğrencilere yönelik kurumlar arası iş birliğinin güçlendirilmesinin, akademik Türkçe becerilerinin desteklenmesinin ve staj ile istihdam süreçlerindeki bürokratik engellerin azaltılmasının faydalı olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has become one of the top ten countries hosting the highest number of international students with the increase in the number of international students in universities in the last decade. This thesis focuses on the reasons why foreign students prefer Türkiye, the institutional policies that influence their preferences, their opinions regarding the education they receive, their post-graduation expectations, and the problems they experience. In this study, phenomenology, one of the qualitative research approaches, was used. The study group consists of 15 international students studying in Ankara, selected based on their nationality, gender, university and level of education. The data obtained through semi-structured interviews were analysed and reported using the content analysis technique. As a result of the research, it was determined that religious, cultural, and geographical proximity, the quality of education, guidance from their social environment, the affordability of living costs in Türkiye, and the limited academic opportunities in their home countries are the factors shaping students' preferences. Public institutions and non-governmental organizations operating abroad play an important role in directing students toward Türkiye. Participants are satisfied with the quality of the education they receive and believe that it contributes to their professional lives. Most participants determine their post-graduation country preferences by considering the educational and employment opportunities in Türkiye and other countries. It was observed that students complete the process of learning Turkish within six months to one year, but they may encounter problems related to academic Turkish during their first year of education. No insurmountable cultural adaptation difficulties or culture shock were identified. Although general discrimination was not observed, all the discrimination cases identified were directed toward African students. The residence permit process has been largely facilitated through protocols signed between the relevant institutions. However, problems continue regarding students' internships other than compulsory ones. This study reveals that strengthening inter-institutional cooperation for international students, supporting academic Turkish language skills, and reducing bureaucratic barriers in internship and employment processes would be beneficial.