Empati ve iş doyumunun hemşirelik mesleğinin hizmet kalitesine etkisi
The effect of empathy and job satisfaction in servise quality of the nursing
- Tez No: 333222
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışması, empati ve iş doyumu arasındaki ilişkileri ortaya koymak için yapılmıştır. Bu çalışmada sağlık ekibinin en önemli üyelerinden birisi olan hemşirelerin, empatik düzeylerinin yüksek olması gereği üzerinde de durulmuştur. Hemşirelerin, hemşire-hasta, hemşire-hasta yakını, hemşire-hekim gibi birçok kişiyle sürekli iletişim içerisinde olması beraberinde çatışmaları ve işe bağlı stresi de tetiklemektedir. Bunun sonucunda iş doyumu da olumsuz etkilenmektedir. İletişimde kurulan empatik eğilim düzeyi ile kişiler arası ilişkiler arasında olumlu bir ilişki vardır. Çalışma ortamında iletişimin olumlu olması olumsuz koşullara rağmen iş doyumunu da artıracaktır. İyi bir iş doyumu için empatik eğilim düzeyinin de yüksek olması gerekmektedir. Bu düşünce, çalışmanın temel hareket noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada kuramsal yöntem izlenmiştir. Kişisel deneyimlerden de yararlanılmıştır. Çalışma ana hatlarıyla üç bölümden oluşmaktadır; ilk iki bölümde empati ve iş doyumu kavramları incelenirken son kısımda bunların arasındaki ilişki tartışılacaktır. Kaynak olarak basılı eserlerden, araştırmalardan, makalelerden, tezlerden, internet kaynaklarından ve kişisel deneyimlerden yararlanılmıştır.Çalışmanın sonucunda empatik eğilim ve iş doyumu arasında önemli fakat bireysel ve çevresel faktörlere göre farklılıklar gösteren bir ilişki görülmüştür. Temel olarak empatik becerisi yüksek olan kişilerde olumsuz koşullara rağmen iyi bir iş doyumu sağlanmaktadır. Bu nedenle empatik eğilimi artıracak eğitimlerin gerek öğrencilik döneminde gerekse çalışma hayatında verilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to explore the relationship between empathy and job satisfaction. This study also underlines the fact that nurses, as one of the most important members of the health care team, need to have high levels of empathy. The constant communication of nurses, with patients, with patient relatives and with physicians leads to conflicts and trigger work-related stress. As a result, job satisfaction is negatively affected. The level of empathic tendency and interpersonal relationships have a positive correlation. Good comminication at job will increase job satisfaction in spite of adverse conditions. High levels of job satisfaction require also high levels of empathic tendency. This idea is the basic reference for this study. This study employs theoretical methods. Personal experiences have also been used. The outline of this study consists of three parts; while the first and second parts examine the concepts of empathy and job stasifaction, the final part discusses the relationship between them. Printed works, previous research studies, articles, theses, internet resources, and personal experiences have been used.as resourcesAs a result of this study, important relationship between empathic tendency and job satisfaction were observed. It was also noted that this relationship varied due to certain personal and environmental factors. Basically, the people with high skills of empathy tend to have higher levels of job satisfaction despite unfavorable conditions. Therefore, training and education should be provided at schools and also at work to increase empathic tendency.