Çocuklarda intravenöz girişimlerden önce lokal anestetik etkili krem EMLA uygulanması ile eğitim verilerek yapılan hazırlığın ağrı üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 99215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
62 ÖZET Bu araştırma 7-12 yaş grubu çocuklarda intravenöz girişim öncesi krem EMLA uygulaması ile eğitim verilerek yapılan hazırlığın ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yarı deneysel olarak yapılan araştırma 01 Mart 1999 - 31 Haziran 1999 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilimdalı' nda yürütülmüştür. Araştırma kapsamına, eğitim verilen grup (I. grup) 25 çocuk, krem EMLA uygulanan grup (II. grup) 25 çocuk olmak üzere toplam 50 çocuk alınmıştır. Çocuklara ait tanıtıcı bilgiler araştırmacı tarafindan geliştirilen veri toplama formuna kaydedilmiştir. I.grupta bulunan 25 çocuğa, işlem öncesi eğitim verildikten sonra intravenöz uygulama Kiwanis Derneği' nin projesi olan Kiwanis Bebek üzerinde uygulatılmış ve daha sonra intravenöz girişim çocuğa uygulanmıştır. Aynı uygulamam farklı günlerde olmak üzere toplam üç defa uygulanmış, her uygulamadan sonra vizüel analog skala ile ağrı değerlendirilmiştir. Üç uygulamanın ağrı puan ortalamaları alınmıştır. II. grupta bulunan 25 çocuğa, intravenöz girişim öncesi lokal anestetik etkili krem EMLA uygulandıktan sonra girişim yapılmıştır. 2,5 gramlık krem EMLA bölgeye sürülerek ve deri üzeri plastik bandajla kapatılarak 1 saat bekletilmiştir. Kremin silinmesinden sonra deri dezenfeksiyonu yapılarak intravenöz girişim uygulanmıştır. II. grupta da çocuklara uygulanan işlem farklı günlerde üç defa uygulanmış, üç uygulamanın ağrı puan ortalamaları alınmıştır. Elde edilen veriler sayı ve yüzdelerle ifade edilmesinde, ki-kare testi, student t testi ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, intravenöz girişim öncesi eğitim verilen (x = 3.18) ve krem EMLA uygulanan grupta (x = 0.58) bulunan çocukların ağrı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p < 0.05).63 İntravenöz girişim öncesi hemşirenin yapacağı etkili eğitimin ağrıyı azaltmada etkili olduğu, ancak intravenöz girişim öncesi krem EMLA uygulamasının ağrıyı anlamlı derecede azalttığı saptanmıştır. Ancak krem EMLA uygulamak kadar hemşirenin yapacağı eğitim, enjeksiyon nedeniyle oluşan ağrının azaltılmasında önem taşımaktadır. I. grupta (F = 0.27, p > 0.05) ve II. grupta (F = 0.49, p > 0.05) bulunan çocukların ağrı puan ortalamaları ile yaş arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmasa da, yaşm artması ile ağrı puan ortalamalarında bir azalma olduğu söylenebilir. I. ve II. grupta bulunan çocukların ağrı puan ortalamaları ile eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p > 0.05). Ancak eğitim düzeyi arttıkça ağrılı işlem olan intravenöz girişimde de ağrı puan ortalamasının azaldığı söylenebilir. Her iki grupta bulunan hastaların ağrı puan ortalamaları ile hastaların hastaneye yatıştan sonra ilk uygulamanın yapıldığı gün arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Ancak hastaneye yatıştan sonra ilk günlerde artan anksiyeteye bağlı olarak ağrı puan ortalamasının arttığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, hemşireler çocukları enjeksiyon işlemi ve tüm ağrılı işlemlere hazırlarken, çocuğun yaşmı, eğitimini, hastane veya enjeksiyon deneyimini göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca çocukların gelişim dönemlerini, bu dönemdeki ağrı algılamalarını ve hemşirelerin yapması gerekenleri bilmeleri gereklidir. İletişim kurulamayan, kronik hastalığı olan çocuklarda ağrılı işlemler öncesi ve ağrılı işlemler öncesi yeterli zaman bulunamadığında krem EMLA uygulanarak lokal anestezi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY This research was accomplished in order to study the effect of the preparation on pain, done by giving training and by EMLA cream application on a group of children aged between 7 to 12, prior to intravenous attempt. The study which was done as semi-experimentally, was conducted in Ege University Medical Faculty Hospital Children Healthy and Disease Service, between the dates of 01 March 1999 and 31 June 1999. Totally 50 children involved in the extent of research training provided 25 (I. Group) and cream EMLA applied 25 (II. Group). Definitive data related to children registered in the data collection form developed by the researcher. After giving prior to process training to 25 children who were in the I. Group, intravenous application was performed on Kiwanis Baby which was the project of Kiwanis Association, and later intravenous attempt applied the child. Same application repeated totally three times on different days, after each application the pain was evaluated with visual analog scale. The point averages of pain of these applications were obtained. 25 children who Were in the II. group local anaesthetically effective cream EMLA was applied prior to intravenous attempt, and then the attempt was made. It rested for about on hour after cream EMLA of 2.5 gr. was applied to the site and top of the skin covered with a plastic bandage. After the cream has been wiped off the skin, intravenous attempt was applied by doing skin disinfection. The process applied to children group II repeated three times on different days, the point averages of pain of three applications were obtained. While describing the data obtained with number and percentage, it was evaluated with chi- square test, student t test and variance analysis.65 As a result of assessment of data, a significant correlation (p < 0.05) was found between mean points of pain of children to whom training provided prior to intravenous attempt (x=3.18) and to whom cream EMLA applied (x=0.58). It was determined that the effective training to be conducted by the nurse prior to intravenous attempt was effective in alleviating the pain whereas application of cream EMLA prior to intravenous attempt considerably reduced the pain. However, the training to be conducted by the nurse as well as cream EMLA application is also important in palliation of pain occurred due to injection. Even though the correlation between point averages of pain of children in group I (F = 0.27, p>0.05) and group II ( F = 0.49, p>0.05) and age was not found statistically significant, may be emphasized that in point averages of pain, a reduction occurred with the increase in age. A significant correlation was not found between point averages of pain of I and II group children and their educational levels(p>0.05). However, it can be stated that more educational level is increased, the point average of pain in the intravenous attempt which is painful process, is decreased. The relationship between point average of pain of patients in both groups and the day the first application done after admittance to hospital was not found statistically significant(p>0.05). Whereas, it was ascertained that in the early days after admitted to hospital, point average of pain elevated depending on increased anxiety. In direction of data obtained from the research, age, education, hospital or injection experience of children should be considered while nurses preparing children for injection process and for all other painful processes. Additionally, nurses should aware of children growth stages, their pain perceptions within these stages and what nurses are required to do. Local anaesthesia can be obtained through cream EMLA application to the children who have chronic disease and with whom communication failed, prior to painful process and when there was not enough time left.