FMS benzeri tirozin kinaz-3 yolağının adipogenez mekanizmasındaki rolü
The role of the FMS-like tyrosine kinase-3 pathway in the adipogenesis mechanism
- Tez No: 992229
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA OKTAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Obezite besin ile alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kütlesinin artması ile açıklanan kronik bir hastalıktır. 21.yüzyılın küresel boyuttaki en önemli halk sağlığı sorunudur ve prevalansı artış göstermektedir. İnsan sağlığı için ciddi bir tehdit olup tip 2 diyabet, dislipidemi, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklarla doğrudan ilişkilidir. Kapsamlı çalışmalara rağmen halen adipogenezi yönlendiren uygun terapötik hedefler olarak hizmet edebilecek moleküler mekanizmaların ortaya konabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut yüksek lisans tez çalışması kapsamında obez insanların yağ dokusundan izole edilen preadipositlerin ve bu hücrelerin farklılaştırılması ile elde edilen olgun adipositlerin FMS ile ilişkili reseptör tirozin kinaz 3 (FLT3) ve ligandı olan FL sentezi yapıp yapmadıklarının belirlenmesi, ilgili sinyal mekanizmasının adipogenez ile olası ilişkisi ve FLT3 inhibitörü uygulamasıyla adiposit geri farklılaşmasını uyarabilme potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma kapsamında hücre kültürü, qRT-PCR, ELISA, akım sitometri, mikroskopi ve biyokimyasal lipid profili analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak preadipositlere Midostaurin uygulanmasının lipogenik genlerin ifadesini indükleyerek lipid sentezini artırabileceği ve açığa çıkan lipid ürünlerinin hücreye enerji sağlamak amacıyla β-oksidasyona yönlendirebileceği; adipositlerde ise depolanan nötral yağların oksidasyona ek olarak lipid taşıyıcıları aracılığıyla hücre dışına atılabileceği ilk defa bu çalışma ile gösterilmiştir. Midostaurin ile uyarılan moleküler mekanizma preadiapositlerde ERK sinyal yolağı üzerinden yağ asidi sentezi ve yıkımı olarak ilerlerken, adipositlerde yağ asidi sentezi ile beraber yıkım ve hücre dışına atılım yolunun aktif olabileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile Midostaurin'in preadiposit ve olgun adipositlerdeki nötral yağları β-oksidasyona yönlendirmesi ve ayrıca olgun adipositlerde taşıyıcı aracılığıyla lipid atılımını uyarma mekanizmaları ortaya konmuş, obezite tedavisi için yeni bir aday molekül tanımlanmış ve gelecek araştırmalar için farklı bir bakış açısı geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease characterized by an increase in body fat mass, resulting from energy intake exceeding energy expenditure. It is the most significant global public health issue of the 21st century, with an increasing prevalence. Posing a serious threat to human health, obesity is directly associated with type 2 diabetes, dyslipidemia, hypertension, and cardiovascular diseases. Despite comprehensive studies, further research is required to elucidate the molecular mechanisms driving adipogenesis that could serve as suitable therapeutic targets. This master's thesis aims to determine whether preadipocytes isolated from the adipose tissue of obese individuals and the mature adipocytes obtained by differentiating these cells synthesize FMS-associated receptor tyrosine kinase 3 (FLT3) and its ligand FL, to investigate the possible relationship of this signaling mechanism with adipogenesis, and to explore the potential of stimulating adipocyte dedifferentiation through the application of an FLT3 inhibitor. The research utilized cell culture, qRT-PCR, ELISA, flow cytometry, microscopy and biochemical lipid profile analysis methods. In conclusion, this study demonstrates fort the first time that Midostaurin application to preadipocytes can increase lipid synthesis by inducing the expression of lipogenic genes, and the released lipid products can be directed to β-oxidation to provide energy to the cell; in adipocytes, stored neutral fats can be excreted outside the cell via lipid transporters in addition to oxidation. While the molecular mechanism stimulated by Midostaurin proceeds as fatty acid synthesis and degredation via the ERK signaling pathway in preadipocytes, it was evaluated that in adipocytes, the pathway may be active along with fatty acid synthesis, degradation and excretion. This study has contributed to the literature by elucidating the mechanisms by which Midostaurin directs neutral fats to β-oxidation in preadipocytes and mature adipocytes and also stimulates lipid excretion via a transporter in mature adipocytes. It has identified a new candidate molecule for obesity treatment and developed a different perspective for future research.