Entegre raporlama kalitesinin ölçümünde okunabilirlik temelli yaklaşım: Türkiye, Güney Afrika ve Avrupa üzerine bir araştırma
A readability-based approach to measuring integrated reporting quality: A study on Türkiye, South Africa and Europe
  1. Tez No: 992238
  2. Yazar: HAYRÜNİSA BULUT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KIYMETLİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Finansal ve finansal olmayan verileri birbirleri ile ilişkilendirerek tek bir çatı altında sunan entegre raporlama hem dünya çapında hem de ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Sayısı her geçen gün artan entegre raporların kalite değerlendirmeleri de aynı doğrultuda büyük önem taşımaktadır. Entegre raporların vermiş olduğu mesajın okunabilirliği kalite değerlendirmesinde önemli bir metinsel özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki entegre raporlama kalitesini ve kaliteyi etkileyen faktörleri okunabilirlik bağlamında Güney Afrika ve Avrupa ile karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırmada entegre raporlama kavramının ilk kez ortaya çıktığı ve halka açık şirketler için zorunlu olduğu Güney Afrika'dan 72, bu raporlama şeklinin çok hızlı bir şekilde benimsendiği Avrupa'dan 130 ve son olarak da Türkiye'den 30 olmak üzere toplam 232 işletme örneklem olarak seçilmiştir. Örneklem seçiminde Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) veri tabanından, Entegre Raporlama Derneği Türkiye web sitesinden ve Borsa İstanbul 100 Endeksinde yer alan işletmelerin kendi web sitelerinden yararlanılmıştır. Bu işletmelerin 2023 ve 2024 yıllarında yayınlamış oldukları entegre raporların okunabilirliği“www.readable.com”web sitesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu raporların Flesch Okuma Kolaylığı Endeksi ile Gunning Fog Endeksi puanları hesaplanmıştır. Elde edilen puanlar ile işletmelerin çeşitli kurumsal yönetim, finansal performans ve faaliyette bulundukları ülkelerin kültürel öğeleri SPSS programı kullanılarak çoklu regresyon yöntemi ile istatistiki olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de yayınlanan entegre raporlar, Türkiye'ye göre daha uzun yıllardır entegre raporlama yapan Güney Afrika ve Avrupa'da yayımlanan entegre raporlar ile benzer ve zor okunabilirlik seviyesine sahiptir. Entegre raporlama kalitesinin; yönetim kurulu üye sayısı, yönetim kurulundaki bağımsız üye oranı, yönetim kurulundaki kadın üye oranı, şirketin aktif büyüklüğü, şirketin borçlanma oranı gibi özelliklerinden, farklı ülkeler/ bölgeler için farklı şekilde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting, which combines financial and non-financial information under a single framework, has been gaining increasing traction both globally and in Turkiye. As the adoption of integrated reports continues to rise, the evaluation of their quality levels becomes ever more critical. Among various quality indicators, the readability of the narrative content stands out as a key textual feature. The aim of this study is to analyze the quality of integrated reporting in Turkiye and the factors affecting the quality in comparison with South Africa and Europe in the context of readability. This study investigates the readability of integrated reports from a total of 232 companies, selected from three regions: South Africa (72 companies), where integrated reporting originated and is mandatory for listed entities, Europe (130 companies), where the practice has rapidly gained momentum, and Turkiye (30 companies). The sample was compiled using data from the International Integrated Reporting Council (IIRC) database, website of the Integrated Reporting Network Turkiye, and the official websites of companies listed on the Borsa Istanbul 100 Index. The analysis focused on integrated reports published in 2023 and 2024, with readability scores measured through the Flesch Reading Ease Index and the Gunning Fog Index via the platform www.readable.com.. The scores obtained were statistically analyzed using the multiple regression method in SPSS, taking into account various corporate governance characteristics, financial performance indicators, and cultural dimensions of the countries in which the companies operate.The findings reveal that integrated reports published in Turkiye exhibit a level of readability comparable to those from South Africa and Europe, despite the shorter history of integrated reporting practices in the country. It has been concluded that the quality of integrated reporting is affected differently for different countries/regions by characteristics such as the number of board members, the ratio of independent members on the board, the ratio of female members on the board, the asset size of the company, and the debt ratio of the company.