Uzaktan çalışmada işçi ve işveren yükümlülükleri
Employee and employer obligations in remote working
- Tez No: 992239
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, uzaktan çalışma modelinde işçi ve işverenin karşılıklı yükümlülüklerini Türk iş hukuku çerçevesinde ayrıntılı biçimde incelemek, mevcut mevzuat ve uygulamalar doğrultusunda normatif bir değerlendirme yapmaktır. Bu doğrultuda, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi ve bu maddeye dayanılarak hazırlanan 10 Mart 2021 tarihli Uzaktan Çalışma Yönetmeliği, çalışmanın dayandığı başlıca yasal metinler arasında yer almaktadır. Çalışmada, işçinin uzaktan çalışmada çalışma ve dinlenme sürelerine uyma, veri güvenliğine özen gösterme, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına riayet etme yükümlülükleri ile işverenin eşit davranma, veri koruma, iş sağlığı ve güvenliğini sağlama, iş araçlarını temin etme ve iletişimi sağlama gibi sorumlulukları bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine in detail the mutual obligations of employees and employers in the remote work model within the framework of Turkish labor law and to conduct a normative assessment in line with existing legislation and practices. In this regard, Article 14 of Labor Law No. 4857 and the Remote Work Regulation dated March 10, 2021, prepared based on this article, are among the primary legal texts on which this study is based. This study examines the worker's obligations to comply with work and rest periods, maintain data security, and comply with occupational health and safety regulations during remote work, as well as the employer's responsibilities, such as equal treatment, data protection, ensuring occupational health and safety, providing work tools, and ensuring communication, from a holistic perspective.