Rumex obtusifolius ve Hydrangea macrophylla ekstraktlarinin antibakteriyal ve antioksidan etkilerinin belirlenmesi
Determination of antibacterial and antioxidant activities of Rumex obtusifolius and Hydrangea macrophylla extracts
- Tez No: 992279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Rumex obtusifolius ve Hydrangea macrophylla bitkilerinin aseton ve etil asetat ekstraktlarının antibakteriyal ve antioksidan aktiviteleri gibi biyolojik aktiviteleri incelendi. Disk difüzyon yöntemi ve MİK yöntemi kullanılarak her bir ekstraktın on bakteriye karşı antibakteriyal aktivitesi incelendi. Ekstraktlar test bakterilerine karşı çok zayıf bir etkinlik sergilemiştir. Ekstraktların antioksidan aktivitesi DPPH radikali süpürme aktivitesi, toplam antioksidan kapasitesi, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği, metal şelatlama aktivitesi ve Bakır (II) iyonları indirgeme antioksidan kapasitesi (KUPRAK) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar butillenmiş hidroksitoluen (BHT), Rutin, Gallik asit, Kateşin, Askorbik asit gibi sentetik antioksidanlarla karşılaştırıldı. H. macrophylla bitkisi ekstraktlarının DPPH radikali süpürme aktiviteleri R. obtusifolius ekstraktlarından daha yüksektir. Standart antioksidan maddeler olan BHT ve Rutin çalışılan bitki ekstraktlarından daha yüksek aktivite göstermiştir. Çalışmamızda, R. obtusifolius bitkisinin ekstraktlarının toplam antioksidan kapasitesinin H. macrophylla bitkisi ekstraktlarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. En yüksek toplam antioksidan kapasitesi R. obtusifolius yaprak aseton ekstraktında 191,42± 0,059 μg AAE/mL olarak saptanırken en düşük toplam antioksidan kapasitesi H. macrophylla çiçek etil asetat ekstraktında 75,23±0,017 μg AAE/mL olarak saptanmıştır. H. macrophylla çiçek etil asetat ekstraktı, H. macrophylla yaprak aseton ekstraktı ve H. macrophylla yaprak etil asetat ekstraktı dışında diğer tüm ekstraktlar 1000 µg/mL konsantrasyonunda BHT'den daha yüksek aktivite göstermiştir. Ekstraktlarda yapılan testlerin tamamına yakınında antioksidan aktivite gözlemlendiğinden test edilen Rumex obtusifolius ve Hydrangea macrophylla bitkilerinin doğal bir antioksidan kaynağı olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological functions of acetone and ethyl acetate extracts of Rumex obtusifolius and Hydrangea macrophylla plants, such as their antibacterial and antioxidant properties, were investigated. The antibacterial activity of an extract against bacteria was examined using the disk diffusion method and the MIC method. The extracts showed very weak activity against the test bacteria. The antioxidant capacity of the extracts was adjusted by total phenolic content, total flavonoid content, metal chelation activities, and Copper (II) ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC) methods. The obtained results were confirmed with synthetic antioxidants such as butylated hydroxytoluene (BHT), rutin, gallic acid, catechin, and ascorbic acid. The DPPH radical scavenging activities of H. macrophylla extracts were stronger than those of R. obtusifolius extracts. Standard antioxidants BHT and rutin showed higher activity than the plant extracts studied. In our study, the total antioxidant capacity of extracts from R. obtusifolius was found to be higher than that of extracts from H. macrophylla. The highest total antioxidant capacity was determined in acetone extract of R. obtusifolius leaf as 191,42 ± 0,059 μg AAE/mL, while the lowest total antioxidant capacity was determined in ethyl acetate extract of H. macrophylla flower as 75,23 ± 0,017 μg AAE/mL. Except for ethyl acetate extract of H. macrophylla flower, acetone extract of H. macrophylla leaf and ethyl acetate extract of H. macrophylla leaf, all other extracts showed higher activity than BHT at a concentration of 1000 µg/mL. Since antioxidant activity was observed in almost all tests performed on the extracts, it was concluded that Rumex obtusifolius and Hydrangea macrophylla plants could be a natural source of antioxidants.