Schwarzschild Milne ve Plank integralleri
Schwarzschild Milne and Planck integrals
  1. Tez No: 992289
  2. Yazar: NURGÜL ÇAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, Plank ve birinci, ikinci, üçüncü tip Schwarzschild Milne integralleri için gerekli bazı tanımlar verilmiştir. Ayrıca bu integrallerin düzgün yakınsaklığının gösterilmesi için gerekli testler belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, Plank integralinin düzgün yakınsaklığı, asimptotik özellikleri araştırılmış ve seri gösterimleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde; birinci, ikinci ve üçüncü tip Schwarzschild Milne integrallerinin düzgün yakınsaklığı, asimptotik özellikleri araştırılmış ve seri gösterimleri elde edilmiştir. Ayrıca, bu integrallerin belirlenen parametrenin bazı değerlerine göre hesaplamaları verilmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some definitions are given for the Planck integral and first, second, and third type Schwarzschild-Milne integrals. In addition, several necessary tests are presented to demanst rate the uniform convergence of these integrals. In the third chapter, the uniform convergence and asymptotic properties of the Planck integral are investigated and its series representations are obtained. In the fourth chapter, the uniform convergence and asymptotic properties of the first, second, and third type Schwarzschild-Milne integrals are investigated and their series representations are obtained. Furthermore, the calculations of these integrals are provided for certain values of the specified parameter. The fifth chapter is devoted to the discussion and conclusion.