Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi deposundaki çinilerin belgelenmesi
Documentation of tiles in the storage of Bursa Turkish-Islamic Art Museum
  1. Tez No: 992288
  2. Yazar: ZEHRA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bursa'nın kültürel mirasında önemli bir konuma sahip olan Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi, 1419 senesinde Sultan Çelebi Mehmed'in inşasını tamamladığı Yeşil Külliye'nin içindeki medrese yapısında hizmet vermektedir. Müzenin koleksiyonu, Türk-İslam sanatının farklı evrelerinden seçilmiş zengin ve değerli eserleri içermektedir. Bu koleksiyon yelpazesinde, ahşap oymacılığı örnekleri, cam sanatı ürünleri, metal işçiliği objeleri, hüsn-i hat eserleri, dokuma halılar ve çeşitli etnografik objeler yer almaktadır. Bu nitelikleriyle müze, gerek ulusal gerekse de uluslararası düzeyde ziyaretçilerin ilgi odağı olan önemli bir kültürel merkezi olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi envanterinde yer alan depodan seçilen yirmi yedi çini eserin motif, renk ve kompozisyon özelliklerini ayrıntılı bir biçimde analiz ederek detaylı bir biçimde belgelenmesini sağlamaktadır. Bu çalışma, özellikle Osmanlı ve Beylikler Dönemlerine tarihlendirilen çinileri ele almakla olup, bu eserlerin çizim yoluyla belgelenmesini sağlamıştır. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, Bursa'nın coğrafi konumu ve tarihsel gelişimi ele alınırken, ikinci bölümde, müze'nin tarihi, sergi alanları ve mimari yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölüm, çini sanatının tarihsel süreci, kullanılan teknikler ile motifler ele alınarak, Osmanlı ve Beylikler Dönemlerindeki çini üretimi detaylı olarak anlatılmıştır. Son olarak dördüncü bölüm, seçilen yirmi yedi çini eserin renk, motif ve kompozisyonunun yer verildiği katalog çalışması ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bursa Museum of Turkish and Islamic Art, which holds a significant place in Bursa's cultural heritage, operates within the madrasa building of the Yeşil Külliye complex, completed by Sultan Çelebi Mehmed in 1419. The museum's collection comprises a rich and valuable array of works selected from various phases of Turkish-Islamic art. This collection includes examples of wood carving, glass art, metalwork objects, calligraphy, woven carpets, and various ethnographic objects. With these qualities, the museum stands out as an important cultural center attracting visitors both nationally and internationally. The main objective of this study is to meticulously analyze and document the motif, color, and composition characteristics of twenty-seven tile pieces selected from the Bursa Museum of Turkish and Islamic Art's inventory. This study focuses specifically on tiles dating from the Ottoman and Beylik periods, documenting these works through drawings. The thesis consists of four main sections: The first section addresses the geographical location and historical development of Bursa, while the second section examines the history of the museum, its exhibition areas, and architectural structure. The third section discusses the historical process of tile art, the techniques used, and motifs, providing a detailed account of tile production during the Ottoman and Beylik periods. Finally, the fourth section concludes with a catalog featuring the colors, motifs, and compositions of twenty-seven selected tile works.