MACD tabanlı özellik çıkarımı ve derin öğrenme ile finansal zaman serisi hareketlerinin öngörüsü
MACD based feature extraction and deep learning for forecasting financial time series movements
  1. Tez No: 992291
  2. Yazar: İLYAS ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal zaman serisi öngörüsü, başarılı stratejiler oluşturmak için gerekli, kritik ancak zorlu bir süreçtir. Güvenilir öngörü sistemleri, etkili yatırım yönetimi ve algoritmik ticaret için hayati önem taşımaktadır. Bu ihtiyaç, makine öğrenimi ve istatistik yöntemlerine yönelik kapsamlı araştırmaları teşvik etmektedir. Literatürde, hisse senedi zaman serilerinde genellikle aynı gün veya bir sonraki günün fiyat yönünü tahmin etmeye odaklanan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bununla birlikte, zaman serilerini daha küçük parçalara bölerek analiz yapan çalışma sayısı nispeten azdır ve bulanık kümelerin bu bağlamdaki uygulamaları yeterince keşfedilmemiştir. Bu çalışma, önceki yaklaşımlardan farklı olarak, bir sonraki günün fiyat yönünü tahmin etmek için yeni bir yöntem sunmaktadır. Önerilen yaklaşım; zaman serisi verilerindeki yerel trendlerin belirlenmesini, bu trendlerin özelliklerinin çıkarılmasını, verilerin bulanık değerlere dönüştürülmesini ve ardından bir derin öğrenme yöntemi ile tahmin yapılmasını içermektedir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören 40 hisse senedinin on yıllık günlük kapanış verileri kullanılmıştır. Önerilen yöntem, söz konusu 40 hisse senedi için bir sonraki günün fiyat yönünü ortalama %79,04 doğruluk oranıyla tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial time series forecasting is a critical yet challenging process necessary for developing successful strategies. Reliable forecasting systems are vital for effective investment management and algorithmic trading. This need has spurred extensive research into machine learning and statistical methods. The literature contains numerous studies that typically focus on predicting the price direction of stock time series on the same day or the following day. However, relatively few studies analyze time series by dividing them into smaller segments, and the applications of fuzzy sets in this context have not been sufficiently explored. This study presents a novel method for predicting the price direction of the following day, differing from previous approaches. The proposed approach involves identifying local trends in time series data, extracting the characteristics of these trends, converting the data into fuzzy values, and then making predictions using a deep learning method. The study used ten years of daily closing data for 40 stocks traded on the Istanbul Stock Exchange (BIST). The proposed method predicted the next day's price direction for the 40 stocks with an average accuracy rate of 79.04%.