Türkçe şarkılardaki telaffuz bozuklukları
Pronunciation disorders in Turkish songs
- Tez No: 992317
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Konuşma kendini ifade etme becerisidir. Bu becerinin etkili bir şekilde kullanılması insanlar arasındaki iletişim becerisini kuvvetlendirir. Etkili bir iletişim kurmanın en temel kuralı da dili doğru telaffuz etmektir. Türkçe sanılanın aksine yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Bu durum telaffuzda hataların yapılmasının temelidir. Evde okulda, dışarıda maruz kalınan hatalar dilimize doğruymuş gibi yerleşir ve duyulan şekilde kullanmaya devam edilir. Özellikle ezberlemesi kolay, dile dolanan şarkılardaki hatalar dilimizde kalıcı bir hasara sebep olabilir. Bu araştırmada Türkiye'de en çok dinlenen Türkçe pop şarkılarındaki telaffuz bozuklukları incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırmanın kullanıldığı bu çalışmada bir ay boyunca tamamı Türk şarkıcılar tarafından söylenmiş 30 adet pop şarkı, telaffuz bozuklukları bakımından incelenmiştir. Çalışmanın inceleme nesnesini, dünyada müzik dinlemek için en çok tercih edilen müzik platformundaki 2024 yılında en çok dinlenen“Türkçe Pop 2024”adlı çalma listesi oluşturmaktadır. Bu çalma listesi, platformun kullanıcıları tarafından belirlenen, en çok dinlenen şarkılardan meydana gelmektedir. Telaffuz bozuklukları“atlama, argo ve kaba dil kullanımı, gereksiz ses ve sözcük kullanımı, yöresel ağız kullanımı, boğumlama, ünlü harflerin kullanım hataları, ünsüz harflerin hatalı kullanımı ve özentili söyleyiş”olarak belirlenmiş ve kodlar oluşturulmuştur. Verilerin analizi içerik analizi ve betimsel analiz ile yapılmıştır. Tespit edilen konuşma bozukluklarının türü, sayısı ve toplam hatalar içindeki oranları verilmiştir. Araştırma sonucunda incelenen şarkılarda telaffuz bozukluğu yapıldığı tespit edilmiştir. En çok görülen telaffuz bozukluğunun f(67) %23,92 gereksiz ses ve sözcük kullanımı türünde meydana geldiği görülmüştür. Bu sonuçları sırasıyla f(59) %21,07 özentili söyleyiş, f(49) %17,5 argo ve kaba dil kullanımı, f(47) %16,79 ünsüz harflerin kullanım hataları, f(33) %11,79 atlama, f(15) %5,36 boğumlama, f(7) %2,5 yöresel ağız kullanımı ve f(3) %1,07 ünlü harflerin kullanım hataları takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Speaking is a skill of self-expression. The effective use of this skill strengthens the ability to communicate between people. The most basic rule of effective communication is to pronounce the language correctly. Contrary to popular belief, Turkish is not a language that is read as it is written. This is the basis for mistakes in pronunciation. The mistakes we are exposed to at home, at school and outside are embedded in our language as if they are correct and we continue to use it as we hear it. Errors, especially in songs that are easy to memorize and that get stuck in the tongue, can cause permanent damage to our language. In this study, pronunciation disorders in the most listened Turkish pop songs in Turkey were analyzed. In this study, in which basic qualitative research, one of the qualitative research methods, was used, 30 pop songs, all sung by Turkish singers, were analyzed in terms of pronunciation disorders for one month. The object of the study is the playlist named“Turkish Pop 2024”, which was the most listened to in 2024 on the most preferred music platform for listening to music in the world. This playlist consists of the most listened songs as determined by the users of the platform. Pronunciation disorders were identified as“skipping, slang and vulgar language use, unnecessary use of sounds and words, use of local dialect, slurring, errors in the use of vowels, incorrect use of consonants and wannabe singing”and codes were created. Data were analyzed through content analysis and descriptive analysis. The type and number of speech disorders identified and their proportion in total errors are given. As a result of the research, it was determined that there were pronunciation disorders in the songs analyzed. It was observed that the most common pronunciation disorder was f (67) 23,92% unnecessary use of sounds and words. These results are followed by f (59) 21,07% wannabe singing, f (49) 17,5% use of slang and vulgar language, f (47) 16,79% errors in the use of consonants, f (33) 11,79% omission, f (15) 5,36% strangulation, f (7) 2,5% use of local dialect and f (3) 1,07% errors in the use of vowels.