The effects of charges for development rights on urban areas: The case of Çankaya district in Ankara
Değer artış payı uygulamalarının kentsel alana etkileri: Ankara Çankaya ilçesi örneği
  1. Tez No: 992331
  2. Yazar: İBRAHİM AKIN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Artan kentsel nüfus, kentsel alanlar üzerinde sürekli bir baskı oluşturmakta ve hizmet sağlayıcıların bu kentsel yükü hafifletmek için yeni finansal kaynaklara ihtiyaç duymalarına neden olmaktadır. Küresel ölçekte, politika yapıcılar yeni fon kaynakları ararken, uluslararası kuruluşlar hükümetlere kamusal kararlar neticesinde oluşan kentsel ranttan pay alınmasını önermektedir. Bu bağlamda, 2020 yılında Türkiye mevzuatına, idareler tarafından onaylanan plan değişiklikleri neticesinde oluşan artıştan pay alabilmek için değer artış payı adı verilen yeni bir uygulama eklenmiştir. Bu çalışmada, 2016-2025 yılları arasında Ankara'da belediye meclisleri tarafından onaylanan plan değişikliklerine odaklanılarak değer artış payı uygulamasının etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerle ayrıca belediyelerin uygulama öncesi ve sonrası plan değişikliklerine yaklaşımları ile değişikliklerden en çok etkilenen mahalleler tespit edilmiştir. Vaka çalışması bulguları, uluslararası örneklerle harmanlanarak planın bütünlüğü önceliğiyle ek kentsel yük oluşturmadan kentleşmenin doğal akışını koruyacak bir dizi öneri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An increasing urban population creates constant pressure on urban land, and service providers need new financial sources to lift that urban burden. Globally, as policymakers look for new ways to raise funds, international organisations suggest governments to capture urban rents created by public decisions. In this context, an instrument known as charges for development rights was added to the urban planning legislation in Türkiye in 2020. The main aim of this new instrument was to enable the capture of the unearned increment created by plan modifications approved by plan-making authorities. In this research, local plan modifications approved by municipal councils in Ankara between 2016 and 2025 have been focused on to evaluate the impacts of the charges for the development rights tool. The analysis also highlighted previous applications by municipalities and identified the most affected neighbourhoods. Case study findings are blended with international examples of other land value capture policies, and a series of recommendations have been prepared to preserve the natural flow of urbanization without creating additional urban load while maintaining the integrity of the plan.